Hamr z Ostravice

Hamr je rekonstrukcí původní stavby z Ostravice doložené ve druhé polovině 19. století. Jeho vybavení je však originální a pochází z Nemílkova v okrese Klatovy. V naší oblasti se hamerní kladivo a výheň bohužel nedochovaly díky prudkému rozvoji ostravských železáren, i když hamry zde existovaly až do 20. let 20. století.

Hamry sloužily ke zkujňování surového železa opakovaným vytloukáním strusky těžkými kladivy. V poslední fázi vývoje se tento stroj využíval i k výrobě radlicových plechů, mřížoviny a dalších kovových výrobků, které nemohl zhotovit běžný venkovský kovář.

Náš hamr zvaný Tadeuš má tři vodní kola, skříňové dmychadlo, které vhání vzduch do dvou výhní, a vlastní hamerní stroj složený ze dvou mohutných železných kladiv zdvihaných úhozy ozubené hřídele.

Malá místnost vedle hamru – tzv. šalanda, sloužila hamerním dělníkům k odpočinku. Manželky jim sem nosily oběd v plechových bandaskách. Volný čas si dělníci krátili také hraním karet.   

Připravované akce

Aktuálně

Letní aktivity

Na prázdninové měsíce jsme pro Vás připravili aktivity, kterými si můžete zpestřit prohlídku areálu Valašské dědiny nebo si můžete zahrát příběhovou hru v Dřevěném… Více

Národní muzeum v přírodě

Úvodní stránka