Restaurátorské služby a konzultační činnost

Oddělení péče o sbírky se zabývá komplexním ošetřováním sbírkového fondu Valašského muzea v přírodě, který je tvořen zejména sbírkovými předměty ze dřeva, textilu, usní, proutí, šustí a slámy a dále pak z kovů, keramiky, skla a kamene. Mimo péče o tyto svěřené sbírkové fondy se konzervátoři-restaurátoři ve spolupráci s Oddělením obnovy památek a údržby věnují i péči o objekty roubeného lidového stavitelství.

 

Bezkyslíkový box

Pracoviště pro konzervaci a restaurování disponuje prototypem bezkyslíkového boxu (120 x 200 x 205 cm), v němž probíhá likvidace dřevokazného hmyzu v inertní dusíkové atmosféře. Toto ošetření spolehlivě likviduje všechna vývojová stádia dřevokazného hmyzu, jakož i hmyzu poškozujícího knižní či textilní předměty. Proces probíhá v mikroklimatu cca 45-55% RV a 20-25 °C, je tedy velmi šetrný ke všem ošetřovaným předmětům a je vhodný pro různé typy organických materiálů, jako jsou dřevo, textil, kožešiny, obrazy, sochy aj.

 

Bezkyslíkový box mohou využít odborné instituce i soukromí sběratelé či vlastníci historických předmětů. Služba je zpoplatněna dle platného ceníku. Cyklus ošetření trvá přibližně 3–4 týdny. Předmět je nutné mít na pracovišti minimálně 2 týdny předem kvůli aklimatizaci na adekvátní mikroklima. Upozorňujeme, že ošetření touto netoxickou metodou je likvidační, nikoliv preventivní, nicméně jej lze kdykoliv znovu zopakovat.

 

Kontakt:

Mgr. Markéta Šimčíková

Tel.: 556 836 172, mob.: 737 328 680

E-mail: simcikova(zavináč)vmp.cz

 

Konzultační činnost

Pokud potřebujete odbornou informaci či radu v oblasti péče o kulturní dědictví, můžete se obrátit přímo na odborné pracovníky Oddělení péče o sbírky dle jejich specializací. Jejich seznam a kontakty naleznete zde.

Připravované akce

Národní muzea v přírodě

Úvodní stránka