Vozovna z Ostravice

Vozovna z Ostravice se řadí k největším stavbám Valašského muzea v přírodě. Je rekonstrukcí provozního objektu z poloviny 19. století, který sloužil potřebám lesního a pilařského hospodářství Těšínské komory – bývalého územně-správního celku. Objekt se vyznačuje kamennými pilíři s deskovou výplní a pozoruhodně složitou konstrukcí krovu nesoucí střechu o rozměrech 32 x 16 metrů. Pro svou velkou plochu a možnost průjezdu byla budova používána zejména jako manipulační sklad k distribuci řeziva, později jako sušírna semen lesních stromů a nakonec jako hospodářské zázemí pro lesní dělníky. Během první světové války na krátkou dobu sloužila k ustájení koní vojenského oddílu střežícího hranice se Slovenskem.

Uvnitř naleznete expozici Dopravní prostředky na Valašsku, která je přehlídkou kolových prostředků používaných v různých odvětvích zemědělské, lesnické, ale také obchodní činnosti, nebo sloužících dalším živnostem a řemeslům. Ke zhlédnutí jsou tady i zemědělské stoje ulehčující práci rolníkům v první polovině 20. století.  

Připravované akce

Aktuálně

Letní aktivity od července do srpna

Na prázdninové měsíce jsme pro Vás připravili aktivity, kterými si můžete zpestřit prohlídku areálu Valašské dědiny nebo si můžete zahrát příběhovou hru v Dřevěném… Více

Národní muzeum v přírodě

Úvodní stránka