Šturalova pasekářská usedlost z Velkých Karlovic – Podťatého

V údolí Podťaté ve Velkých Karlovicích, v nadmořské výšce 700 m, byla rodinou Petřeků ve druhé polovině 18. století založena paseka. Na ní vyrostl v roce 1825 roubený dům s hospodářským zázemím – chlévy a stodolou. Petřekům se v hospodářství dlouhodobě nedařilo dobře, a proto majetek v roce 1929 prodali. Novým majitelem se stal Jiří Šturala, který byl dobrým hospodářem a stal se jedním z největších chovatelů dobytka pod Javorníkem. A právě po něm je usedlost v muzeu pojmenována.

Interiér je zasazen do období po druhé světové válce. Spolu s mladou rodinou se třemi dětmi  bydlela v domě další rodina. Ta však nebyla v příbuzenském vztahu, ale živobytím byla vázaná  na zemědělské hospodaření majitelů usedlosti.

Vybavení domu svědčí o úspěšném hospodaření majitele – rozměrná pec, kredenc s barevným nátěrem na uložení nádobí a vysoká skříň na ukládání šatstva. V domě jsou dvě topeniště, což nebývalo zvykem. Sporák s pecí je postaven nejen v hlavní jizbě, ale také v boční obytné komoře, která obvykle vytápěna nebyla.  

Připravované akce

Aktuálně

Letní aktivity od července do srpna

Na prázdninové měsíce jsme pro Vás připravili aktivity, kterými si můžete zpestřit prohlídku areálu Valašské dědiny nebo si můžete zahrát příběhovou hru v Dřevěném… Více

Národní muzeum v přírodě

Úvodní stránka