Šturalova pasekářská usedlost z Velkých Karlovic – Podťatého

V údolí Podťaté ve Velkých Karlovicích, v nadmořské výšce 700 m, byla rodinou Petřeků ve druhé polovině 18. století založena paseka. Na ní vyrostl v roce 1825 roubený dům s hospodářským zázemím – chlévy a stodolou. Petřekům se v hospodářství dlouhodobě nedařilo dobře, a proto majetek v roce 1929 prodali. Novým majitelem se stal Jiří Šturala, který byl dobrým hospodářem a stal se jedním z největších chovatelů dobytka pod Javorníkem. A právě po něm je usedlost v muzeu pojmenována.

Interiér je zasazen do období po druhé světové válce. Spolu s mladou rodinou se třemi dětmi  bydlela v domě další rodina. Ta však nebyla v příbuzenském vztahu, ale živobytím byla vázaná  na zemědělské hospodaření majitelů usedlosti.

Vybavení domu svědčí o úspěšném hospodaření majitele – rozměrná pec, kredenc s barevným nátěrem na uložení nádobí a vysoká skříň na ukládání šatstva. V domě jsou dvě topeniště, což nebývalo zvykem. Sporák s pecí je postaven nejen v hlavní jizbě, ale také v boční obytné komoře, která obvykle vytápěna nebyla.  

Připravované akce

Aktuálně

Národní muzeum v přírodě

Úvodní stránka