Obytný dům z Trojanovic

Rolnické stavení ze svahu pod lesem na okraji Trojanovic pocházelo z konce 18. století. V muzeu bylo zrekonstruováno podle plánové a fotografické dokumentace. Pod jednou střechou tu najdeme jizbu, průchozí síň, komoru, chlév a stodůlku. Na první pohled upoutají obílená ostění oken a dveří. Tímto způsobem se v oblasti Ostravice a okolí prováděla izolace tesaných a řezných ploch proti vlhkosti.

Vybavení obytné a hospodářské části domu ukazuje situaci po polovině 19. století, kdy chalupu obývala početná nemajetná rodina Josefa Šmahlíka. Kromě hospodaření a chovu dobytka se Šmahlíkovi živili také prací v lese. Zvláště v zimním období si přivydělávali tkaním barevného bavlněného plátna – kanafasu. Nejstarší syn majitele se vyučil krejčím, proto v jizbě na posteli leží dřevěná pracovní deska s jehelníčkem, nůžkami, špulkami nití a roztrhanou vestou, která čeká na opravu.  

Připravované akce

Aktuálně

Letní aktivity od července do srpna

Na prázdninové měsíce jsme pro Vás připravili aktivity, kterými si můžete zpestřit prohlídku areálu Valašské dědiny nebo si můžete zahrát příběhovou hru v Dřevěném… Více

Národní muzeum v přírodě

Úvodní stránka