Valcha z Velkých Karlovic

Valcha je jedinou originální stavbou v areálu Mlýnské doliny. V roce 1828 ji nechal postavit panský mlynář Jan Tomek. Spolu s blízkou pilou a mlýnem patří do souboru vodních staveb, které ještě v první polovině 20. století stály v údolí Podťaté ve Velkých Karlovicích. Vodní kolo a vnitřní zařízení je rekonstruované.  

Ve valchách se zplsťovala podomácku utkaná vlněná látka na sukno. Zplstění se dosáhlo ubíjením těžkými dřevěnými kladivy za střídavého přívodu studené vody a spařováním vodou horkou. Do balu složenou textilii vložili do koryta vydlabaného v mohutné dubové kládě. Hnací vodní kolo otáčelo hřídelí s palci, které zvedaly dřevěná kladiva – stupy. Proto se této valše říká stupová. Kladiva bal tkaniny ubíjela a současně pootáčela. Výsledkem bylo hrubé, tzv. valašské sukno, které se používalo k výrobě pracovních oděvů, papučí a přikrývek.

Poslední valašské valchy byly v provozu ještě na počátku 20. století, některé přetrvaly i období první republiky, modernizovány na elektrický pohon.

Připravované akce

Aktuálně

Letní aktivity od července do srpna

Na prázdninové měsíce jsme pro Vás připravili aktivity, kterými si můžete zpestřit prohlídku areálu Valašské dědiny nebo si můžete zahrát příběhovou hru v Dřevěném… Více

Národní muzeum v přírodě

Úvodní stránka