Ondrášova valaška přivítá amatérské i profesionální soubory

Do Rožnova zamíří například Slovenský lidový umělecký kolektiv (SĽUK) nebo Musica Folklorica. Od pátku 11.9. do neděle 13.9. se mohou Rožnované i návštěvníci města těšit na bohatou folklorní nabídku. V areálu Dřevěné městečko Valašského muzea v přírodě proběhne třetí ročník přehlídky folklórních a uměleckých souborů s názvem Ondrášova valaška.

Hudební koncerty, taneční workshopy a programy vynikajících folklorních souborů včetně profesionálních těles z ČR i Slovenska. To vše nabídne třetí ročník přehlídky  folklorních a uměleckých souborů Ondrášova valaška, který v areálu Dřevěné městečko Valašského muzea v přírodě proběhne od pátku 11.9. do neděle 13.9.2020.

„Hlavním hostem festivalu bude profesionální soubor SĽUK (Slovenský ľudový umelecký kolektív) z Bratislavy a také cimbálová Musica Folklorica. Bohatý a zajímavý program festivalu zahájí páteční večerní benefiční autorský pořad Bez bab, ve kterém diváci uvidí pestrou nabídku lidového mužského tanečního i hudebního projevu (11.9., 19.00 hod.). Finanční prostředky vybrané v rámci pátečního benefičního pořadu budou věnovány muzeu a jsou určeny na restaurování soch a náhrobků ve Valašském Slavíně u Kostela svaté Anny v areálu muzea.

Sobota 12.9. bude dopoledne patřit dětským folklorním souborům Malý Radhošť z Rožnova, Ondrášek z Brna a souboru Děcka z Kunovic (Děti dětem, 10,00) . Odpoledne se představí cimbálová muzika Šmykňa z Ostravy a pěvecký sbor Chórek z Horní Suché (13:30). Dyž sem já šel přes Ondřejník je název samostatného pořadu jubilujícího folklorního souboru Valašský Vojvoda z Kozlovic, který v letošním roce slaví 70. výročí svého založení (14,00). Součástí sobotního programu bude také taneční workshop, ve kterém se zájemci naučí taneční variace z oblasti východního Slovenska (15:30).

Sobotní galavečer přivede na podium v Dřevěném městečku Valašského muzea v přírodě profesionály z Bratislavy. Divákům se od 19,00 představí špičkový Slovenský ľudový umelecký kolektív se svým pořadem 70 rokov a opět půjde o benefiční představení, jehož výtěžek bude věnován paní Boženě Křenkové z Rožnova na úhradu odlehčovací pobytové služby,“ pozval na přehlídku ředitel muzea Jindřich Ondruš s tím, že sobotní program přehlídky uzavře od 20,30 hodin společná zábava s cimbálovou muzikou Aldamáš.

„Nedělní dopoledne nabídne od 11,00 hodin další dětský pořad, ve kterém se tentokrát kromě souboru Ondrášek z Brna představí také dětský soubor Soláněk z Hutiska – Solance. A po odpoledním tanečním workshopu uzavře třetí Ondrášovu valašku společný koncert rožnovské cimbálové muziky Soláň a profesionálního souboru Musica Folklorica v pořadu nazvaném Muzicírování (14,30),“ vyjmenoval pořady Ondrášovy valašky Jindřich Ondruš.

Pořadateli přehlídky folklorních a uměleckých souborů jsou Národní muzeum v přírodě - Valašské muzeum v přírodě v Rožnově p.R., Folklorní sdružení Jánošík Brno a město Rožnov pod Radhoštěm. Záštitu nad festivalem převzal hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek. Projekt se koná za finanční podpory města Rožnov p.R., Zlínského kraje, Jihomoravského kraje, Ministerstva kultury  ČR a dalších partnerů a donátorů, kterými jsou společnosti PEaPE METAL, Cardion, Fides, Vinařství Dvořáček LTM, s.r.o., CARent, PBS, AURA, Vinné sklepy Lechovice, Vojenský technický ústav, s.p., a pivovar Rohozec.

 

Podrobný program III. ročníku přehlídky folklorních a uměleckých souborů Ondrášova valaška naleznete zde.