Ocenění za Libušín

V pátek 15. ledna 2021 převzal generální ředitel Národního muzea v přírodě Jindřich Ondruš z rukou Andreje Babiše Cenu premiéra České republiky Grand Prix Patria Nostra 2020. Ocenění bylo uděleno za obnovu Národní kulturní památky Libušín na Pustevnách jako příkladný investiční a architektonický počin.

Ocenění bylo uděleno za obnovu Národní kulturní památky Libušín na Pustevnách jako příkladný investiční a architektonický počin.

Obnova Libušína představovala šest let dlouhé cesty k jeho znovuotevření, neboť oheň ze 3. března 2014 způsobil téměř úplnou zkázu komplexu secesních staveb od architekta Dušana Samuela Jurkoviče. Rozsáhlý projekt řešil nejen samotný objekt Libušína, ale i přilehlou Pustevenku s uzavřením dvora a vybudováním příslušenství. Soubor Jurkovičových staveb je jedinečným kulturním dědictvím a živým centrem regionu. Vědecká rekonstrukce Libušína patří k nejvýznamnějším počinům svého druhu v České republice.

Velice si vážím pocty, jež se tímto dostalo celému realizačnímu týmu. Zároveň bych chtěl ještě jednou poděkovat všem dárcům, realizačním firmám a médiím, kteří se společným dílem zasloužili o zdárný výsledek. Věřím, že Libušín bude sloužit dalším generacím návštěvníků Beskyd jako příklad řemeslné zručnosti a umělecké invence našich předků,“ poděkoval Jindřich Ondruš.

Ocenění současně převzal architekt Jakub Masák.

Cena byla udělena v rámci cyklu Pocta české zemi pod záštitou prezidenta České republiky Miloše Zemana, předsedy vlády ČR Andreje Babiše a řady dalších významných institucí- Arcibiskupství pražského, Ministerstva životního prostředí, Ministerstva pro místní rozvoj ČR, Ministerstva kultury ČR, Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, Ministerstva zemědělství ČR a hejtmanů jednotlivých krajů.


Národní muzeum v přírodě

Úvodní stránka