Libušín získal Cenu hejtmana Zlínského kraje a Cenu Grand Prix arch. Pavla Nováka

Soutěž Stavba roku 2020 Zlínského kraje zná své vítěze!

V Kongresovém a kulturním centru v Otrokovicích převzal v úterý 21. září 2021 generální ředitel Národního muzea v přírodě Jindřich Ondruš z rukou Radima Holiše Cenu hejtmana Zlínského kraje XIX. ročníku soutěže Stavba roku 2020 Zlínského kraje. Současně byl Libušín porotou oceněn Cenou Grand Prix arch. Pavla Nováka za mimořádný stavební počin – vědeckou rekonstrukci Národní kulturní památky. Tato prestižní cena bývá udělena jen při zvláštních příležitostech.

„Je pro nás velkou ctí, že Cenu hejtmana Zlínského kraje a nejvyšší cenu v soutěži Stavba roku 2020 Zlínského kraje, Grand Prix architekta Pavla Nováka získává Libušín. Je to stavba, která má pro náš kraj magické kouzlo. Bez Libušína si Pustevny nikdo z nás nedokáže představit. O to těžší pro nás všechny bylo vidět zkázu, kterou požár v roce 2014 přinesl.  Od začátku jsme si uvědomovali, že naším posláním je Libušín zachránit a obnovit jej v celé své původní kráse, tak aby znovu sloužil návštěvníkům Pusteven. Děkujeme týmu, který bděl nad přípravou a realizací, a byl složený z pracovníků Valašského muzea v přírodě, Krajského úřadu Zlínského kraje, Národního památkového ústavu ÚOP Kroměříž, Hasičského záchranného sboru a Stavebního úřadu Města Rožnov p. R.  Dále děkujeme architektům, projektantům, technikům a všem 222 řemeslníkům z kraje a blízkého okolí, díky kterým vstal Libušín z popela. V neposlední řadě poděkování patří také tisícům jednotlivců, kteří se zapojili do veřejné sbírky.

Vědecká rekonstrukce Libušína představovala jednu z nejnáročnějších obnov Národní kulturní památky. Jejím pilířem byla podpora zřizovatele Ministerstva kultury ČR a vynikající spolupráce s mnoha institucemi a jednotlivci. Výrazně pomohl i Zlínský kraj, který kromě výborné spolupráce přispěl částkou 5 milionů Kč. Všichni si zaslouží obrovské poděkování.

Věřím, že díky zájmu veřejnosti a médií, kterému se celá obnova těšila, se Libušín zapsal hluboko do povědomí mnoha lidí a tím upoutal pozornost na náš region. Jsem rád, že Libušín opět vévodí Pustevnám a je chloubou nejen Zlínského kraje, ale celé České republiky,“ shrnul Jindřich Ondruš, generální ředitel Národního muzea v přírodě.

Soutěž Stavba roku 2020 Zlínského kraje pořádá Krajská stavební společnost při Svazu podnikatelů ve stavebnictví a Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě pod záštitou hejtmana Zlínského kraje Radima Holiše.