Letní komentované prohlídky

Od června pro Vás připravujeme  - vyprávění valašských bájí a pověstí, bylinkové procházky, prázdninové hraní, komentovanou prohlídku S písničkou Valašskou dědinou, příběhovou hru O pacholku Divínovi

Vyprávění valašských bájí a pověstí s Ilonou Kroupovou

 • ve dnech: 14. 6., 21. 6., 28. 6.,7. 7. ,19. 7.,26. 7., 2. 8., 9. 8.,17. 8., 23. 8., 30. 8.
 • od 9.00 do 17.00
 • kde: Valašská dědina, Stánisko z Karolinky – Rákošového, objekt č. 13

Odpočiňte si u chalupy s krásným výhledem do kraje, přisedněte si na lavičku k tetičce a zaposlouchejte se do starých valašských pohádek a pověstí.

Pokud v průběhu tohoto dne při své procházce Valašskou dědinou vystoupáte až k chalupě označené Stánisko z Karolinky – Rákošového (objekt č. 13), budete mít možnost nejen dozvědět se něco více o salašnictví a dřívějším životě na stánisku, ale také si poslechnout některé z pověstí a pohádek svázaných se zdejším krajem.

V případě nepříznivého počasí se budou pohádky povídat uvnitř v chalupě.


S písničkou Valašskou dědinou s Tomášem Grossem – prohlídka pro rodiny s dětmi

 • ve dnech: 14. 7., 27. 7.,16. 8., 24. 8.
 • začátky prohlídek v 10:00 a 13:00
 • kde: Valašská dědina, Pajta z jižního Valašska, objekt č. 3

Areálem Valašské dědiny se projdeme za zpěvu lidových písní, které se budeme postupně učit. A na řadu přijdou i některé méně známé lidové nástroje.

Zpestřete si návštěvu Valašské dědiny společným zpíváním a výukou lidových písní, které se tematicky váží k tradičním valašským řemeslům i běžnému životu. Rozezníme vám k tomu i některé z původních hudebních nástrojů. Sraz zájemců bude u objektu Pajta z jižního Valašska v areálu Valašské dědiny (objekt č. 3). Pozor – cesta k ní trvá od pokladen zhruba 15 minut, vede stále do kopce a je potřeba se před zpěvem pořádně vydýchat!

Akce se koná za každého počasí.


Bylinkové procházky s Vandou Vrlovou

 • ve dnech: 13. 7., 21. 7., 28. 7., 3. 8.,10. 8.
 • od 9:00 do 15:00
 • kde: Valašská dědina, Usedlost rolníka z Nového Hrozenkova, objekt č. 27

Poznejte bylinky aktuálně rostoucí v zahrádkách u chalup ve Valašské dědině – dozvíte se i mnohé o jejich sběru, zpracování a využití.

U usedlosti rolníka z Nového Hrozenkova (objekt č. 27) najdou zájemci v době od 9:00 do 15:00 hod paní Vandu Vrlovou, která je seznámí s bylinami pěstovanými v okolních zahrádkách a ráda se s nimi podělí o své zkušenosti s jejich využitím. V případě zájmu se všichni mohou vydat i na malé procházky Valašskou dědinou a poznat i byliny planě rostoucí v areálu Valašského muzea.

V případě nepříznivého počasí se o bylinkách bude vyprávět v Matochově usedlosti z Velkých Karlovic - objekt č. 28.


Prázdninové hraní – dětské hry a výroba hraček

 • ve dnech: 7. 7., 12. 7., 11. 8., 12. 8., 18. 8., 25. 8.
 • od 9.00 do 17.00
 • kde: Valašská dědina, Pasekářská usedlost z Velkých Karlovic – Miloňova, objekt č. 5

Přijďte si na chvíli hrát na louku nad chalupou a vyzkoušejte si, jak se v minulosti bavily děti. Pustíte-li se i do výroby jednoduché hračky, sami poznáte, že z mála může vzniknout mnohé.

Děti, ale klidně i dospělí, mohou během dne zajít k usedlosti z Velkých Karlovic – Miloňova (objekt č. 5) a zapojit se do her připravených na zdejším improvizovaném hřišti. Vystačíme si s proutěnými meči a luky, lanem, starým pytlem nebo kloboukem, špagáty, dřevěnými špalky, hadrovými házedly, šiškami a podobnými jednoduchostmi? Přijďte sami posoudit. A kdo se nebude bát práce, může si ze stejně obyčejných materiálů i zkusit vyrobit drobnou hračku.

V případě nepříznivého počasí budeme vyrábět a hrát si uvnitř v chalupě.


Příběhová hra O pacholku Divínovi

 • ve dnech: 1. 6., 15. 6.,13. 7., 20. 7., 26. 7., 2. 8., 16. 8., 24. 8.
 • od 9.00 do 17.00
 • kde: Dřevěné městečko

Poskládejte střípky skutečného příběhu ze života rožnovského lidu pomocí luštění šifer a rébusů ukrytých na trase vedoucí areálem Dřevěného městečka. 

V některých prázdninových dnech od června do srpna vás v areálu Dřevěného městečka překvapíme příběhovou hrou O pacholku Divínovi. Veškeré potřebné informace a materiály získají zájemci v den hry přímo u vstupu do areálu Dřevěného městečka. Úspěšné luštitele na závěr pobaví poskládaný příběh a potěší drobná odměna.  

Vhodné pro skupinu 2 – 6 lidí, na závěr vás čeká drobná odměna.

Hra se nekoná za deštivého počasí.      

 


Národní muzeum v přírodě

Úvodní stránka