Velké prádlo

Program
20 Kč (společná s prohlídkou domu z Loubí)

Ukázky starobylých a většinou již zapomenutých způsobů, jakými naše prababičky pečovaly o čistotu prádla bez technických vymožeností

Program Velké prádlo připomíná staré, většinou již zapomenuté techniky péče o textil v časech minulých. V areálu Dřevěného městečka budeme po celý den představovat ukázky tradiční péče o oděv, mezi které patří praní na potoce či v neckách na valše, žehlení (nejen žehličkou, ale i na mandlu nebo hladítky), vyvařování a bělení prádla, škrobení, oprava textilu. Seznámíte se také s tím, jak a kam se ukládalo oblečení našich předků. V neposlední řadě uvidíte také tvorbu oděvních součástek.

Necháme Vás nahlédnout pod ruce několika Nositelů tradice, budete tak moci obdivovat například krásu zuberské výšivky, hrozenkovské síťování, šití (nejen) valašských krojů, olešnický tradiční modrotisk, na své si přijdou také fanoušci folklorních prvků v současné módě.

Dnem provází Eva Porubová, k potěše a práci hraje hudecká muzika Aldamáš a v 15 hodin vystoupí vsetínský instrumentálně-vokální Spolek vdolek.


Dnes je pro nás samozřejmé dát špinavé prádlo do pračky a roztrhané oblečení vyhodit. Naši předkové si však textilu velmi považovali a pečovali o něj s láskou. A právě tyto časy se Vám pokusíme dnes přiblížit. Velké prádlo je nejstarším pracovním programem našeho muzea připomínající mnohdy již zapomenuté techniky péče o textil. Poprvé byl realizován roku 1983 a od té doby se těší velké oblibě.

K praní pradleny potřebovaly dostatek vody. Často se tak čekalo, až dostatečně naprší. Prádlo se, zejména v letním období, v čase polních prací, střádalo i několik týdnů, díky tomu se však tento čas mohl sjednotit a práce to tak byla kolektivní.

  • Na palouku za zahradou fojtství můžete vidět ženy při praní prádla v potoce, to příliš špinavé bylo zapotřebí důkladně vyvařit. Dříve, než hospodyňky začaly vyvařovat prádlo na plotně, používaly dřevěné škopky s nažhavenými kameny či železem se směsí popela z tvrdého dřeva, například bukového. Do fojtského dvora se přesuneme nejen fyzicky, ale i časově. Zde Vám představíme praní na valše v neckách a spolu s tím Vás seznámíme s prvními pračkami.
  • V Billově chalupě Vás seznámíme s tím, jak si hospodyně poradily s prádlem, které bylo zapotřebí vyžehlit v dobách, kdy ještě neexistovaly žehličky tak, jak je známe dnes.
  • V budově Radnice zjistíte, jak náročné bylo například vypínání záclon, představí se Vám zde Valašský krajkářský spolek se svým paličkováním a můžete nahlédnout do tajů opravování a ukládání textilu.
  • Tento den máte také jedinečnou příležitost sledovat při práci naše vzácné hosty, kteří se pyšní titulem Nositel tradice. Věnují se nejrůznějším rukodělným činnostem, některé krásné kousky si od nich můžete na místě zakoupit. Marie Pyrchalová předvádí nádheru zuberského vyšívání, Vladislava Hrubešová nás seznamuje s náročností šití valašských krojových součástek, Lenka Macečková svým umem dokazuje, že hrozenkovské síťování má významné místo ve valašském textilu a výrobu a specifika hanáckého kroje prezentuje Jarmila Vítoslavská. Jiří Danzinger nás okouzlí modrotiskem, který je od roku 2018 součástí seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO.
  • Svými výrobky potěší jistě nejen oko Michaela Bařinová, Trika z Kyjova a Klárka s Tomem a jejich Valáškování. Občerstvit se můžete u stánku Okoštuj catering, který se věnuje tradičním valašským surovinám a receptům, nebo u Sušírny z pod Radhošťa.

Přejeme Vám, ať si den plný ženské a textilní krásy užijete.


UPOZORNĚNÍ - Na základě vyhlášky Ministerstva zdravotnictví ČR Vás před nákupem vstupenky žádáme o předložení potvrzení o testování (PCR, antigenní) nebo potvrzení o očkování či potvrzení o prodělané nemoci viz podrobnější infomace

Děkujeme za pochopení.


VSTUPNÉ

základní: 120 Kč  • snížené: 100 Kč • dětské: 60 Kč • rodinné: 240 Kč


Soubory ke stažení


Národní muzeum v přírodě

Úvodní stránka