Jarní pokrmy z Valašska

Strava našich předků bývala skromná po celý rok a o to více v jarním období, kdy už zásoby potravin docházely, a nová úroda byla v nedohlednu.

Proto lidé využívali toho, co jim poskytovala příroda. První jarní bylinky se přidávaly do polévek a kaší, z mladých kopřiv se připravoval špenát. Taková jarní jídla obsahovala hodně vitamínů a výživných látek, tolik potřebných pro zdraví lidí. Každodenní součástí stravy bylo také mléko, kravské i ovčí a mléčné výrobky – kyška, tvaroh, sýry, brynza, žinčice.

Uvařte si něco ze skromného, ale chutného jídelníčku našich předků!

  • Jarní bylinková polévka

2 hrsti čerstvých bylinek, 5 dkg másla, 1 – 2 lžíce mouky, 1 ¼ l vody nebo vývaru, 1 vejce, pepř, sůl

Natrháme zelené lístky kopřiv, sedmikrásek, pampelišek, popence, libečku a petrželky. Dobře je propláchneme vodou, nakrájíme a krátce podusíme na másle. Přidáme mouku a za stálého míchání přiléváme vodu nebo vývar. Osolíme, opepříme a nakonec vmícháme rozšlehané vejce.


  • Kopřivový špenát

talíř nasekaných kopřiv, 5 dkg másla, 1 cibule, česnek, 1/8 l mléka, 2 lžíce mouky, vajíčko, sůl

Na másle zpěníme drobně nakrájenou cibuli s česnekem a moukou. Přidáme asi talíř opraných a nasekaných kopřiv, zalijeme mlékem, osolíme a krátce povaříme. Můžeme zahustit vajíčkem.


  • Domikát – brynzová polévka

20 dkg brynzy, 1 ¼ l vody, 3 lžíce mouky, brambory, sůl

Ve vodě rozmícháme brynzu a chvíli vaříme. Potom přidáme mouku na zahuštění. Zvlášť uvaříme očištěné brambory. Dáme je na talíře a zalijeme domikátem.


  • Tvarohová pomazánka

¼ kg tvarohu, 5 dkg másla, 2 lžíce kyselé smetany, sůl, kopr nebo pažitka

Postup: Tvaroh utřeme s kouskem másla, osolíme a přidáme jemně nakrájený kopr nebo pažitku a trochu kyselé smetany. Dáme vychladit a mažeme na tmavý chléb nebo podáváme jako přílohu k vařeným bramborám.


Národní muzeum v přírodě

Úvodní stránka