Veselý Kopec patří dětem a jejich rodičům

Pro rodiny
20 Kč (společná s prohlídkou domu z Loubí)

Muzeum v přírodě Vysočina, především expoziční celek Veselý Kopec, je místem, které rády navštěvují rodiny s dětmi. Právě pro ně je na měsíce červenec až říjen připravena zajímavá nabídka.

Od července do října Veselý Kopec patří rodinám s dětmi, ale nejen jim – patří každému, kdo chce prožít příjemné chvíle v zajímavém prstředí muzea v přírodě. V prodejně upomínkových předmětů lze získat herní plány, podle nichž můžete samostatně procházet mezi roubenými chaloupkami, hledat odpovědi na otázky, které vás dovedou k rozluštění tajenky a získání malé odměny. Kromě toho jsme na většinu prázdninových dnů připravili doprovodné programy, jejichž nabídku naleznete níže. Veselý Kopec se tak v létě stává místem plným překvapení a zajímavých podnětů.

Komentované prohlídky jsou maximálně pro 20 osob. Jejich zaměření zjistíte níže. Prohlídky s odborníkem na dané téma budou začínat v 10.30 a 13.30 hodin. Prohlídku si můžete rezervovat předem prostřednictvím e-mailu muzeumvysocina@nmvp.cz, na telefonu 469 333 175 nebo objednat přímo na místě v pokladně na Veselém Kopci. Na tyto komentované prohlídky není možné zakoupit on-line vstupenky.
Vstupné na Veselý Kopec společně s komentovanou prohlídkou: základní 140 Kč, snížené 120 Kč, dětské 70 Kč, rodinné 280 Kč.

Herní plán získáte za 10 Kč v prodejně upomínkových předmětů. Malou odměnu za vyluštěnou tajenku si můžete vyzvednout v pokladně. Věříme, že největší odměnou však bude společně strávený čas s vašimi dětmi.

A jaký program jsme pro vás připravili na jednotlivé dny?

 • 7. až 9. července * Po stopách pastýřů a soukeníků – Komentovaná prohlídka věnovaná zaniklým řemeslům pastýřství a soukenictví. Víte, co bylo rouhování, bejkovka nebo mezulán? Jaké měl pastýř další povinnosti kromě pasení ovcí a že pojem soukenictví představoval souhrn mnoha specializovaných řemesel?
  Rukodílna – Doprovodný program ke komentované prohlídce. Ukázky vlněných oděvů vyrobených různými textilními technikami. Dozvíte se nebo si připomenete, které podniky v naší oblasti vyráběly vlněné oblečení a doplňky. Na závěr si v naší rukodílně můžete uplstit jeden výrobek a odnést si ho domů.
 • 13. července * Jaké to bylo bez ledničky? – Jak naše pra- a praprababičky uchovávaly maso, mléko či zeleninu? K čemu byl dobrý haltýř nebo klec na homolky? Netradiční prohlídka se vám pokusí odhalit některé způsoby uchovávání potravin v minulosti.
 • 20. července * Co je šerka, fěrtoch nebo lajblík? – Komentovaná prohlídka věnovaná lidovým oděvním součástkám.
 • 21. července * Jaké to bylo bez ledničky? – Jak naše pra- a praprababičky uchovávaly maso, mléko či zeleninu? K čemu byl dobrý haltýř nebo klec na homolky? Netradiční prohlídka se vám pokusí odhalit některé způsoby uchovávání potravin v minulosti.
 • 22. a 23. července * Od řetízku k parádě – Workshop – háčkování je od nepaměti oblíbenou textilní technikou. Dozvíte se nejen něco z historie, ale také si můžete vyzkoušet svoji šikovnost.
 • 27. až 29. července * Rozkvetlá dílna – Odneste si od nás vlastnoručně vyrobenou květinu z  krepového papíru, která vám neuvadne. Ve statku z Mokré Lhoty si pak můžete prohlédnout, jak se takovými květinami můžou zdobit i masopustní masky.
 • 30. července až 1. srpna * Mlynáři a sekerníci – Co vše obnášela práce sekernických mistrů? Jak se provádělo křesání mlecích kamenů a proč mlynář křesání tajil? Jak vzniklo rčení mít za lubem? Odpovědi i mnohé další se dozvíte při prohlídce technických staveb na vodní pohon.
 • 4. srpna * Jaké to bylo bez ledničky? – Jak naše pra- a praprababičky uchovávaly maso, mléko či zeleninu? K čemu byl dobrý haltýř nebo klec na homolky? Netradiční prohlídka se vám pokusí odhalit některé způsoby uchovávání potravin v minulosti.
 • 5. a 6. srpna * Po stopách pastýřů a soukeníků – Komentovaná prohlídka věnovaná zaniklým řemeslům pastýřství a soukenictví. Víte, co bylo rouhování, bejkovka nebo mezulán? Jaké měl pastýř další povinnosti kromě pasení ovcí a že pojem soukenictví představoval souhrn mnoha specializovaných řemesel?
  Rukodílna – Doprovodný program ke komentované prohlídce. Ukázky vlněných oděvů vyrobených různými textilními technikami. Dozvíte se nebo si připomenete, které podniky v naší oblasti vyráběly vlněné oblečení a doplňky. Na závěr si v naší rukodílně můžete uplstit jeden výrobek a odnést si ho domů.
 • 10. až 12. srpna * O obilném zrnku – Workshop – ve dvoře statku z Mokré Lhoty se seznámíte s vybranými zemědělskými stroji, které naši předkové používali během cesty obilného zrnka z pole do sýpky. Uvidíte například, čím se sklízelo obilí, jak se z něj mlácením získávalo zrno nebo dále zpracovávala sláma.
 • 17. a 18. srpna * Rozkvetlá dílna – Odneste si od nás vlastnoručně vyrobenou květinu z  krepového papíru, která vám neuvadne. Ve statku z Mokré Lhoty si pak můžete prohlédnout, jak se takovými květinami můžou zdobit i masopustní masky.
 • 19. a 20. srpna * Velké prádlo – Workshop – jak vypadalo praní a sušení prádla, než nám na pomoc přišla automatická pračka?
 • 24. srpna * Co je šerka, fěrtoch nebo lajblík? – Komentovaná prohlídka věnovaná lidovým oděvním součástkám.
 • Dále bude průběžně aktualizováno.

Národní muzeum v přírodě

Úvodní stránka