Hrnčířská sobota

Akce
20 Kč (společná s prohlídkou domu z Loubí)

V sobotu 4. května je pro návštěvníky Veselého Kopce připraveno setkání s hrnčíři a keramiky a to díky programu s názvem Hrnčířská sobota

Cílem tohoto programu je přiblížit jedno z tradičních řemesel, které si lidstvo osvojilo. První nádoby z hlíny se začaly zhotovovat již před 8 000 lety. V českých zemích patřilo hrnčířství mezi deset nejčastěji uváděných řemesel. Na Hlinecku patřilo hrnčířství k tradičním řemeslům dávajícím lidem obživu, byla zde poměrně kvalitní ložiska hlíny a výrobky zdejších hrnčířů putovaly do širokého okolí. K rozvoji hrnčířství na Hlinecku došlo na přelomu 18. a 19. století, od druhé poloviny 19. století poptávka po hliněných nádobách klesala.


Program přinese možnost dozvědět se podrobnosti o hrnčířství a výrobě keramiky. Co bude na návštěvníky na Veselém Kopci čekat?

  • Ukázky a prodej výrobků hrnčířů a keramiků.  Mezi nimi budou i držitelé ocenění Nositel tradice v oboru tradičních řemesel České republiky.
  • Uvidí, jak bohaté možnosti zpracování hrnčířské hlíny ovlivňují užitné hodnoty výrobků (glazura, vypalování). Uvědomí si rozdíl třeba mezi hrnčinou a kameninou.
  • Uvidí výrobky zhotovené na hrnčířském kruhu, modelováním nebo vytvořené pomocí forem.
  • Mohou si vyzkoušet točení na kopacím nebo elektrickém hrnčířském kruhu.
  • Především pro děti budou připraveny dílničky, v nichž mohou malovat na keramiku nebo modelovat z hlíny.
  • V jedné z roubenek bude nachystána ukázka historických výrobků z hrnčířské hlíny, malý kvíz a úkoly pro zvídavé děti.

Doprovodný program nabídne povídání se spisovatelem Jiřím Jilíkem nazvané Žítkovské čarování. Pan Jilík je autorem úspěšné knížky Žítkovské čarování aneb Skutečný příběh žítkovských bohyní (2014). Vyprávění doplní citacemi zaříkávacích textů doprovázejících magické rituály i historkami, které jsou na Kopanicích o bohyních podnes tradovány. Zmíní i vzpomínky na svoje osobní setkání s bohyněmi či jejich rodinami.

Vyprávění doplní svým vystoupením Gajdoši z Kopanic, což je rodinná dudácká muzika Irmy Gabrhelové. Posluchače potěší písničkami z Kopanic – regionu, kde vyhlášené žítkovské bohyně žily.


Vstupné: dospělí 180 Kč; studenti 15–26 let, senioři nad 65 let 160 Kč; žáci 6–15 let 100 Kč; rodinné (2 dospělí a max. 4 žáci 6–15 let) 380 Kč
Trvání programu: od 9.00 do 16.00 hodin (areál otevřený od 9.00 do 17.00)
Upozornění: Na tento program nelze zakoupit a uplatnit on-line vstupenku!


Garant programu:

PhDr. Ilona Vojancová

výzkumná a vývojová pracovnice

ilona.vojancova@nmvp.cz

specializace: regionální pracoviště pro tradiční lidovou kulturu

Národní muzeum v přírodě

Úvodní stránka