Mičkova chalupa z Herálce

Chalupa byla přenesena na Veselý Kopec z Herálce pod Žákovou horou, kde stála od roku 1821, o čemž svědčí dochovaný nápis na záklopovém prkně. Obývali ji drobní zemědělci. Posledními majiteli byli manželé František a Marie Mičkovi. Na konci 20. let 20. století k objektu postavili dva přístavky, které byly využívány částečně jako stodůlka, sklad a dílna (dnes je zde ukázka výroby šindele). Obytná i hospodářská část je přístupná ze síně, takže za nepříznivého počasí mohli obyvatelé obsloužit hospodářská zvířata, aniž by vyšli ven. Expozice je zařízena podle vzpomínek paní Marie Mičkové a její datování spadá do první čtvrtiny 20. století.
Mičkovy zemědělství neuživilo, takže si František Mička přivydělával výrobou šindele a v zimních měsících prací na pile. Marie Mičková, tak jako jiné ženy v Herálci a okolí, síťovala – necovala.

Připravované akce

Aktuálně

Příchod jara v památkové rezervaci Betlém Hlinsko

Ve venkovních prostorách památkové rezervace Betlém Hlinsko jsme si pro vás připravili od 8. března až do konce dubna několik zajímavých zpestření. Přestože je muzeum i nadále zavřené, nejen za jeho okny na vás čeká překvapení. Doufáme, že vám tím zpříjemníme procházku Betlémem.

Více

Národní muzeum v přírodě

Úvodní stránka