Expoziční areál Veselý Kopec

Adresa: Příčná 350; 539 01 Hlinsko

 

  • Přístupnost objektů

 

  • Vstup

Expozici na Veselém Kopci tvoří stavení drobných zemědělců datovaná od poloviny 19. století do první poloviny 20. století, která byla do muzea převezena z různých částí Českomoravské vrchoviny. K vidění je tu jedinečná kolekce technických památek na vodní pohon (mlýn s varnou povidel, stupník na tříslo, olejna a pila).

Přístup do muzea z odstavného parkoviště provozovaného OÚ Dřevíkov (vzdáleného cca 250 m od vstupu) je po asfaltové cestě. Vstup do areálu vede přes objekt usedlosti z Hlinecka (poloroubená stavba) umístěný v mírném svahu, kde je hlavní pokladna a prodejna suvenýrů (+ 1 schod 15 cm).

  • Interiér

Přístupová cesta po areálu má přírodní kamenitý základ a zpevněný štěrkový povrch, sklonem kopíruje kopcovitý terén expozičního celku, odbočení ke stavbám/exponátům je řešeno nejčastěji vyšlapanými, částečně zpevněnými (štěrk) chodníčky v travnatém základu. Některé přístupy k objektům mají výrazný podélný, případně kombinovaný sklon (místy 15% - jedna ze dvou přístupových cest k objektům na vodní pohon).

Přízemí většiny objektů je dostupné přes +1 schod (výška 5-20 cm), případně +2 schody. Možný je přístup do statku z Mokré Lhoty – v přízemí dveře (š 80 a víc), prahy do 2 cm, široká chodba, dále do dvora usedlosti z Lezníku (kamenné zápraží), na zápraží výměnku usedlosti z Hlinecka, do čtyřboké a polygonální stodoly, stodoly usedlosti čp. 4, k haltýři (travnatý povrch), do olejny (boční vrata), k bělidlu a k sekernické dílně. Možný je také přístup do hospody Na Vejměnku.

  • Výtah

Výtah není k dispozici.

  • WC

V areálu je objekt toalet s odděleným WC pro tělesně postižené, kabina uzamčena – klíč na vyžádání v pokladně. Do vstupních dveří předsíňky vede dřevěný nájezd (d 150 cm, sklon do 8%)

Kabinka WC má společnou předsíň (předsíň š 180 cm x h 250 cm, dveře š 90 cm, otevírání dovnitř), dveře do kabinky jsou plné, jednokřídlé (š 80 cm) otevírání ven z kabiny, zámek FAB, bez madla. Kabinka (š 180 cm x h 230 cm) je vybavena na pravé straně z pozice vstupu WC mísou (způsob nástupu z L strany – sklopné madlo, výška horní hrany sedátka 51 cm, splachování na nádržce za WC mísou). Mezi stěnou a WC mísou na P straně pevné madlo, ovladač osvětlení na P straně vstupu (v 110 cm). Zdravotní umyvadlo (š 65 cm, podjezd 83 cm) s pákovou baterií. Pevně uchycené zrcadlo (50 x 50 cm) ve středové výšce 135 cm.

  • Parkování

Parkoviště vzdáleno od areálu 250 m, provozovatelem je OÚ Vysočina.

 

Mapováno: 9/2022

Připravované akce

Aktuálně