Veselý Kopec patří dětem a jejich rodičům

Pro rodiny
20 Kč (společná s prohlídkou domu z Loubí)

Muzeum v přírodě Vysočina, především expoziční celek Veselý Kopec, je místem, které rády navštěvují rodiny s dětmi. Právě pro ně je na měsíce červen až říjen připravena zajímavá nabídka.

Od června do října Veselý Kopec patří rodinám s dětmi, ale nejen jim – patří každému, kdo chce prožít příjemné chvíle v zajímavém prostředí muzea v přírodě. V prodejně upomínkových předmětů lze získat herní plány, podle nichž můžete samostatně procházet mezi roubenými chaloupkami, hledat odpovědi na otázky, které vás dovedou k rozluštění tajenky a získání malé odměny. Kromě toho jsme na vybrané prázdninové dny připravili doprovodné programy. Veselý Kopec se tak v létě stává místem plným překvapení a zajímavých podnětů.

Herní plán získáte za 10 Kč v prodejně upomínkových předmětů. Malou odměnu za vyluštěnou tajenku si můžete vyzvednout v pokladně. Věříme, že největší odměnou však bude společně strávený čas s vašimi dětmi.


ČERVEN:
 • 27.–29. 6. * Hrajeme si s papírem * Workshop, při němž se naučíte zhotovit z papíru hračky, s nimiž si v minulosti děti hrály.
ČERVENEC:
 • 11.–12. 7. * Od řetízku k parádě * Dílnička pro malé i velké, při které se dozvíte o textilní technice háčkování a zájemci si budou moci na památku na Veselý Kopec uháčkovat vlastní náramek.
 • 13. 7. * Stolečku, prostři se * Komentovaná prohlídka v čase a prostoru, při níž se dozvíte o tom, jak stolovali naši předci.
 • 19.–20. 7. * Třebas chaloupka dřevěná, jen když v ní štěstí přebývá * Workshop věnovaný vyšívaným nástěnkám a kuchařkám, při kterém se dospělí dozví mnoho zajímavostí o jejich o funkcích a motivech, zatímco malí návštěvníci si budou moci vyzkoušet základní vyšívací stehy, které byly při jejich vytváření používány.
 • 25.–26. 7. * Co se skrývalo v kredencích našich předků? Pernice, sádlák, smetaník – víte, co si pod těmito názvy představit? Pomoci Vám může náš zábavný kvíz, při němž se dozvíte více o nádobí z keramiky, které používaly naše prababičky.
SRPEN:
 • 1. 8. * Stolečku, prostři se * Komentovaná prohlídka v čase a prostoru, při níž se dozvíte o tom, jak stolovali naši předci.
 • 9.–11. 8. * Plstění ovčí vlny * Ukázky vlněných oděvů vyrobených různými textilními technikami. Dozvíte se nebo si připomenete, které podniky v naší oblasti vyráběly vlněné oblečení a doplňky. Na závěr si v naší rukodílně můžete uplstit jeden výrobek a odnést si ho domů.
 • 15.–18. 8. * Hrajeme si s papírem * Workshop, při němž se naučíte zhotovit z papíru hračky, s nimiž si v minulosti děti hrály.
 • 19.–20. 8. * Len na Veselém Kopci I * Komentovaná prohlídka spojená s ukázkou trhání zralého přadného lnu.
 • 24.–25. 8. * O obilném zrnku * Víte, k čemu sloužily lopata vějačka, fukar nebo povříslovač? Během našeho workshopu představíme nejen předměty používané při zpracování obilí, ale budete mít také možnost vyzkoušet si třeba mlácení obilí cepy.
 • 26.–27. 8. * Len na Veselém Kopci II * Komentovaná prohlídka spojená s ukázkou přípravy přadného lnu na rosení.
 • 29.–30. 8. * Co se skrývalo v kredencích našich předků? Pernice, sádlák, smetaník – víte, co si pod těmito názvy představit? Pomoci Vám může náš zábavný kvíz, při němž se dozvíte více o nádobí z keramiky, které používaly naše prababičky.
ZÁŘÍ A ŘÍJEN:
 • Termíny workshopů a komentovaných prohlídek na měsíce září a říjen zde budou upřesněny později.

PhDr. Ilona Vojancová

vědecko - výzkumný pracovník, vedoucí Oddělení odb

ilona.vojancova@nmvp.cz
469 326 411

Národní muzeum v přírodě

Úvodní stránka