Velikonoce na Veselém Kopci

Akce
20 Kč (společná s prohlídkou domu z Loubí)

Během programu Velikonoce na Veselém Kopci  představíme od pátku 29. března do pondělí 1. dubna křesťanské tradice i lidové zvyky, pověry a úkony, výzdobu, předměty a pokrmy spojené s tímto obdobím.

Můžete se těšit na předvádění výroby pomlázek, kraslic či košťat, kterými se o Velikonocích vyháněl z domu hmyz. Také bude možné přivonět k medu (nebo jej ochutnat samotný či v jidáších a pernících), jež měl snězený o Zeleném čtvrtku uchránit strávníka od uštknutí hadem.

U úlů zase bude možné obdivovat ozdobený stromek líto, které dívky darovaly včelaři. Přinášely jej do vsi ještě před Velikonocemi a vítaly tak s koncem zimy nové jaro předznamenávající léto a s ním spojenou úrodu.

Na Veselém Kopci se samozřejmě také seznámíte s průběhem celého velikonočního neboli pašijového týdne. Dozvíte se, kdy se nosilo nové oblečení, během kterého dne hrála důležitou roli voda a kdy zase oheň. Připomenete si příběh ukřižování a zmrtvýchvstání Ježíše Krista.

A nahlédnete i do veselí Velikonočního pondělí, do něhož v minulosti patřily kromě dopoledního koledování i odpolední hry s vejci.

Doprovodný kulturní program:
- 29. března *
Na Velký pátek koncert na harmonium ve veselokopecké kapli.
- 30. března * Na Bílou sobotu obchůzka chlapců s hrkačkami a řehtačkami.
- 31. března * Na Velikonoční neděli vystoupení folklorního souboru Kalamajka z Havlíčkova Brodu.
- 1. dubna * Na Velikonoční pondělí tradiční hra koulení vajec.


Vstupné: dospělí 180 Kč; studenti 15–26 let, senioři nad 65 let 160 Kč, žáci 6–15 let 100 Kč, rodinné (2 dospělí a max. 4 žáci 6–15 let) 380 Kč
Trvání programu: od 9.00 do 16.00 hodin
Upozornění: Na tento program nelze zakoupit a uplatnit on-line vstupenku!


Garant programu:

Mgr. Barbara Kučerová

výzkumná a vývojová pracovnice

barbara.kucerova@nmvp.cz

specializace: písemnosti a tisky, současná lidová tvorba; regionální pracoviště pro tradiční lidovou kulturu, dokumentační fond

Plakát k programu Velikonoce na Veselém Kopci


Národní muzeum v přírodě

Úvodní stránka