Posvícení

Akce
20 Kč (společná s prohlídkou domu z Loubí)

V sobotu 5. září se od 10.00 do 16.00 hodin na Veselém Kopci u Hlinska koná program s příjemným názvem i obsahem Posvícení.

V některých roubených objektech zavoní tradiční posvícenské pečivo, které si budou moci zájemci koupit. Například v hájence se budou péci posvícenské buchty, ve mlýně zase perník tlačený do dřevěných forem.

K posvícení vždy patřila veselá muzika, tanec a zpěv, bude tomu tak i na Veselém Kopci. Postarají se o to folklorní soubory Vysočan a Vysočánek z Hlinska, jejichž vystoupení bude možné zhlédnout v 11.00 a 14.00 hodin. Program doplní malý Posvícenský jarmark, jehož se zúčastní pozvaní lidoví výrobci nabízející především tradiční dobroty, ale také třeba pomůcky do kuchyně, vyšívané kuchařky, bylinky, formičky a další výrobky. Pro pobavení si návštěvníci budou moci vyzkoušet hru představující stínání kohouta, což byl obyčej provázející v minulosti posvícenské veselí. Návštěvníkům sobotního Posvícení jsme ponechali možnost dozvědět se něco více i o ostatních kalendářních obyčejích. Interiéry chaloupek totiž zůstaly vyzdobené zvykoslovnými předměty připomínajícími zajímavé svátky.

K pozvánce zbývá ještě dodat, že posvícenské speciality bude nabízet i Hospoda Na vejměnku v areálu muzea, která pro tento den připravila speciální jídelníček.

Při pohybu v muzeu jsou roušky pouze doporučeny.

Vstupné: dospělý 120 Kč; žák 6–15 let 70 Kč; student 15–26 let, senior nad 65 let 100 Kč; rodinné (2 dospělí a max. 4 žáci 6–15 let) 240 Kč
Trvání programu: od 10.00 do 16.00 hodin (areál Veselého Kopce otevřen od 9.00 do 17.00 hodin)

Národní muzeum v přírodě

Úvodní stránka