Co se skrývalo v kredencích našich předků?

Pro rodiny
20 Kč (společná s prohlídkou domu z Loubí)

Víte ale, jaké nádoby využívaly naše babičky k vaření? Jak vypadaly a k čemu sloužily? Umíte si představit pernici, sádlák či smetaník nebo jak vypadá fajáns, bělnina či hrnčina? Při hledání odpovědí Vám pomůže náš zábavný kvíz, v němž se dozvíte informace o keramickém nádobí, jež používali naši předci v kuchyních.

Zhotovování hliněných nádob a předmětů je nejstarší dovedností, kterou si lidstvo osvojilo. Na našem území můžeme tak sledovat nepřerušenou tradici výroby hliněných nádob a předmětů od 5. století. V průběhu staletí se keramické výrobky stále zdokonalovaly a vyvíjely až do dnešní podoby.

Dozvíte se o historii jednoho z nejstarších řemesel světa – hrnčířství. Společně se podíváme na to, jak dlouho umí lidstvo zpracovávat hlínu, kdy byl objeven hrnčířský kruh a pec na vypalování keramiky anebo od kdy dochází k úpadku zájmu o keramické nádoby.

Nezapomněli jsme ani na nejmenší. Pro děti je připravena dílnička, v níž si mohou například vybarvit svou keramickou nádobu, zkusit přijít na postup její výroby nebo si vyzkoušet kvíz předmětů z naší sbírky a přiřazovat kartičky s názvy k jednotlivým předmětům.

Národní muzeum v přírodě

Úvodní stránka