Veselá sobota odstartuje společný muzejní projekt s Muzeem loutkářských kultur v Chrudimi

V sobotu 25. března se můžete zúčastnit tvořivých dílen, které jsme si připravili v Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi v rámci programu Veselá sobota.

Muzeum v přírodě Vysočina a Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi oslavila v loňském roce 50 let od svého založení. Na přípravě svých oslav, které se uskutečnily 2. července 2022 v Hlinsku a Chrudimi, vzájemně spolupracovala a rozhodla se na tuto spolupráci navázat také letos. Během letošního roku se tak mohou návštěvníci těšit na několik akcí, které se v jednotlivých muzeích uskuteční. Díky tomu památková rezervace Betlém Hlinsko i expoziční areál na Veselém Kopci ožijí loutkami a loutkářskou expozici v Chrudimi zase obohatí ukázky lidových řemesel a tradic.

Na sobotu 25. března si pracovníci Muzea v přírodě Vysočina připravili akci nazvanou Veselá sobota, která se odehraje v Mydlářovském domě v Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi. Od 13.00 do 17.00 hodin jsou pro malé i velké návštěvníky připraveny tvořivé dílny, během nichž budou moci otestovat nejen svoje znalosti v zábavném kvízu Tajemství staré půdy, ale i svoji zručnost a vyzkoušet si textilní techniku síťování. Vyprávění zapomenutých příběhů zase návštěvníkům připomene povídky a pověsti, které si naši předkové vyprávěli o nadpřirozených bytostech.

20. května zase dřevěné loutky z Chrudimi navštíví Veselý Kopec. Od 10.00 do 15.00 hodin jsou společně se dvěma loutkovými představeními připraveny také loutkové workshopy, během nichž mohou všechny hravé duše popustit uzdu své fantazie. Pravidelné loutkové tvořivé dílny se budou konat i v průběhu letní turistické sezóny v hlineckém Betlémě. Do Betléma se loutky vydají i 23. září, kdy na návštěvníky budou čekat loutkářská zastavení v lidových chaloupkách i tvůrčí dílny s loutkami.

Společný projekt Muzea v přírodě Vysočina a Muzea loutkářských kultur v Chrudimi vyvrcholí 4. listopadu, kdy si v Mydlářovském domě v rámci přípravy na adventní období připomeneme další krásné lidové zvyky a tradice. Společně budeme vyrábět tradiční slaměné vánoční ozdoby a naučíme se péci tradiční staročeské kynuté pečivo. Pro návštěvníky je také připraveno pokračování oblíbeného kvízu Tajemství staré půdy, kdy si budou moci připomenout mnohdy tajuplně vyhlížející předměty, které bývaly součástí běžného života našich předků.


Plakát k akci Veselá sobotaNárodní muzeum v přírodě

Úvodní stránka