Drobné památky v historické vesnici

Muzeum doplňují i drobné, převážně církevní památky, které dotvářejí přirozenou tvář vesnice i Mlýnského údolí. U hřbitova nad Zubrnicemi se tyčí vzácná hrázděná kaple Nejsvětější Trojice ze zaniklé obce Žichlice. Kaple byla zachráněna před důlní činností chabařovického dolu. Zajímavostí je, že to byla jediná stavba, jejíž záchranu plně financovaly doly a její transport do Zubrnic projektoval Ing. Otakar Novák, CSc., který vedl i projekt slavnějšího přesunu děkanského kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. V rámci muzeí v přírodě jde také o první přesun budovy v celém bloku. Podobný přesun památek dodnes není v našem prostředí příliš běžný, jde o technicky i finančně velmi náročný proces.

Na návsi můžete spatřit další unikátní památky – dva smírčí kříže z Hrbovic a Chabařovic. Před obvodní zdí kostela, směrem do návsi, můžete obdivovat lidový kamenný krucifix, který byl zachráněn při likvidaci staré zástavby v Krásném Březně.

V Mlýnském údolí na cestě mezi mlýny minete Boží muka z Lučního Chvojna a také kříž s bohatě zdobným soklem z nedaleké Leštiny.

Připravované akce

Aktuálně