Svátek sv. Barbory (4. prosinec)

Svátek sv. Barbory patřil k velmi oblíbeným, protože byla patronkou horníků, sedláků, stavebních dělníků, ale i hrobníků a zvoníků.

Postavy Barbor chodívaly po třech a obcházely domy. Po dětech požadovaly odříkat modlitbu a poté je podarovaly z košíčku jablíčkem, oříškem či perníkem. Ty zlobivé potrestaly metličkou. Dnes již nechodí, ale jsou místa, kde si děti umístí za okno talířek či punčochu a čekají, co jim kolemjdoucí Barborka do rána nadělí.

Tento den je také magický a pokud si chcete zavěštit, ustřihněte větvičku třešně, vložte do vlažné vody a umístěte do tepla za okno. Velmi příznivý rok bude, pokud rozkvete do 24.12. Jestli nemáte k dispozici třešeň, můžete použít také břízu. Té vyraší zelené lístky a předpoví zdraví po celý rok.

ÚKOLY:

Jako „Barborky“ nazýváme:

A) Pohádkové postavy

B) Větvičky třešně nebo břízy

C) Pečivo a cukroví

Úkol pro nejmenší:

V následujících dnech nadělují dětem dárky další maskované postavy. Na obrázku vidíte obrysy těchto postav. Poznáte je? Napovíme vám, že maska Ambrože má vysokou černou špičatou čepici, bílou košili, vysoké boty a v ruce metlu obalenou papírem. Obrázek si můžete vybarvit.

Pro inspiraci:

Podívejte se na fotografii. Vidíte nadílku, kterou by vám donesla jedna maskovaná postava. Víte která?

Odpovědi:

(Jako barborky nazýváme větvičky třešně, nebo břízy)

(Dárky dětem nadělují: zleva sv. Barbora, sv. Mikuláš, čert, sv. Ambrož)

(Nadílku na obrázku přináší sv. Barbora)


Národní muzeum v přírodě

Úvodní stránka