Vstupte s námi do Adventu

Dobrý den všem příznivcům Muzea v přírodě Zubrnice.

Dnes, 25. listopadu, kdy má svátek sv. Kateřina i my chceme pootevřít alespoň okénka našeho muzea a prožít s Vámi dobu příprav během Adventu a chvíle svátečních vánočních dnů. Proto jsme pro Vás připravili vstupy touto cestou v sekci „Živé muzeum“, kde Vás budeme seznamovat s naší prací, dny příprav, svátky svatých, tradicemi, tipy na dárky a recepty.

Po svátku sv. Martina, který nám oznámil příchod zimy, přinesl první sněhové vločky do hor a pochutnali jsme si na svatomartinských dobrotách, si můžeme na svátek sv. Kateřiny naposledy zatancovat na kateřinských zábavách, které organizovaly a platily ženy (babské bály). Tentokrát to budou muži, čekající, zda je ženy a děvčata vyzvou k tanci.

Začne příprava na vánoční období, blíží se Advent.

Také v zubrnickém muzeu by probíhaly přípravy, protože od sv. Martina k nám pravidelně jezdí děti na školní programy. Zde si ve vytopené světničce roubeného domu z Loubí pečou vánoční pečivo, vyrábějí ozdoby a zvykoslovné předměty z přírodnin a křížal z historické sušárny. Společně si povídáme o kouzlu Vánoc, o věštbách budoucnosti, štěstí a lásce, jako naše babičky. V letošním roce, za současné situace, tomu tak bohužel není. Potěšme se spolu alespoň pohledem na fotografie a nalaďme mysl na přípravy Vánoc letošních.


Národní muzeum v přírodě

Úvodní stránka