Tip na dárek (18. prosinec)

Vánoce se blíží a sháníte dárky na poslední chvíli. Zkuste se zastavit a zamyslet. Možná není potřeba kupovat dárek za co nejvyšší cenu. Menší dárek, ale vlastnoručně, s láskou vyrobený potěší blízké osoby mnohdy více. Nabízíme návod na výrobu hračky pro chlapce i děvčata. Nebývalo zvykem dětí, mít tolik hraček, jako dnes a často je vyráběli maminky, tatínkové, staří rodiče nebo si je vyráběly sami děti z dostupných materiálů.

 Zapletená (copánková) panenka, panáček, figurka  (čertík, andílek, medvídek, apod.)

Pomůcky:

silný karton z krabice, vlna nebo provázky, nůžky velké i malé, skřipce a další na dozdobení.

Postup:

  1. Z kartonu krabice vyrobte šablonu na motání vlny dle fotografie (důležité je dvojitou s ohybem v délce 50 cm a šířce cca. 9-10 cm a vkládací destičku). Podle uvedených rozměrů vám na závěr vyjde figurka 18 cm vysoká bez vlasů a 20 cm s vlásky. Namotávejte vlnu koncem od ohybu do požadované tloušťky, aby nebyla moc hubená nebo moc tlustá.
  2. Vyndejte vkládací destičku a u vrchní části protáhněte delší vlnu zesílenou na 4krát a pořádně svažte. Stáhněte z šablony, vytvarujte a pevně svažte hlavu. Rozstřihněte dole nůžkama a rozdělte na ruce do skřipců a tělo na tři díly.
  3. Začneme splétat copánky. První tělo a pevně v pase svážeme. Rozdělíme nohy, stáhneme jednu skřipcem a druhou spleteme. Zároveň spleteme i ruku do požadované délky a zbytek odstřihneme a případně ponecháme na vlásky. To samé uděláme na druhé straně. Konce vždy pevně svažte a zastřižením upravte. Z odstřižených zbytků můžete navázat vlnou na hlavičce vlásky.
  4.   Dozdobení panenky, panáčka, figurky už ponecháme na vás a vaší fantazii. Potřebujete k tomu nitě, jehlu, a dále knoflíčky, korálky, zbytky látek, stužky, filc na oči, pusu, oblečky.
  5. Přejeme hodně trpělivosti a radost z výsledku !