Ze sbírek 2020

Výstava
20 Kč (společná s prohlídkou domu z Loubí)

Aktuální výstava představuje jedinečnou možnost nahlédnout do zákulisí odborné sbírkotvorné činnosti muzea.
Instalace v patře domu z Loubí představí předměty, které kurátoři v loňském roce získali v terénu. Sběr hmotných dokladů o životě našich předků patří k základům každého muzea a nejinak tomu je i v muzeích v přírodě.

Vystavené předměty odráží průřez tematických oblastí, kterým se naše muzeum věnuje. Expozici dominuje zejména pozůstalost po neodsunuté Němce - nábytek, věci denní potřeby, zemědělské a chovatelské nástroje, osobní předměty, z dalších akvizic pak například výzdoba interiérů, hračky, školní pomůcky nebo reklamní předměty. Asi nejatraktivnějším předmětem je dvoupatrový domeček z roku 1934, který slouží jako domek pro malé králíky. Jedná se o domácí výrobu typickou pro 30. léta minulého století, tento jedinečný exemplář je dokonce elektrifikovaný. Návštěvníky zaujme i kazeta – kufřík s ozdravnou elektrizující sadou tzv. ozonizér, známý například z filmu Postřižiny. Několik předmětů dokumentuje i historii Zubrnic a muzea samotného.
Ve vybrané dny se budete moci na výstavě setkat i s kurátorem, který bude předměty přímo v expozici popisovat. Návštěvníci tak mohou nahlédnout do zákulisí práce se sbírkami v přímém přenosu.
Výstava je poděkováním dárcům a spolupracovníkům a zároveň může být i inspirací. Je také potřeba zmínit čilou spolupráci se spřátelenými institucemi, zejména s Muzeem města Ústí nad Labem nebo archivy v Ústí n/L a v Děčíně.

Kurátor výstavy

MgA. Karel Konopka

kurátor sbírek

karel.konopka@nmvp.cz
+420 770 179 625

Specializace: tradiční lidová kultura

Národní muzeum v přírodě

Úvodní stránka