Veselý Kopec ožije oblíbenou Hrnčířskou sobotou
V sobotu 4. května ožije areál Veselého Kopce oblíbenou Hrnčířskou sobotou. Návštěvníci se tak mohou těšit na setkání s hrnčíři a keramiky z celé republiky.
„Na Hlinecku patřilo hrnčířství k tradičním řemeslům, dávajícím lidem obživu. Byla zde poměrně kvalitní ložiska hlíny a výrobky zdejších hrnčířů putovaly do širokého okolí. K největšímu rozvoji řemesla došlo na Hlinecku na přelomu 18. a 19. století,“ uvedla Magda Křivanová, ředitelka muzea v přírodě Vysočina.
Program přinese možnost dozvědět se podrobnosti o hrnčířství a výrobě keramiky. Co bude na návštěvníky na Veselém Kopci čekat?
- Ukázky a prodej výrobků hrnčířů a keramiků. Mezi nimi budou i držitelé ocenění Nositel tradice v oboru tradičních řemesel České republiky.
- Uvidí, jak bohaté možnosti zpracování hrnčířské hlíny ovlivňují užitné hodnoty výrobků (glazura, vypalování). Uvědomí si rozdíl třeba mezi hrnčinou a kameninou.
- Uvidí výrobky zhotovené na hrnčířském kruhu, modelováním nebo vytvořené pomocí forem.
- Mohou si vyzkoušet točení na kopacím nebo elektrickém hrnčířském kruhu.
- Především pro děti budou připraveny dílničky, v nichž mohou malovat na keramiku nebo modelovat z hlíny.
- V jedné z roubenek bude nachystána ukázka historických výrobků z hrnčířské hlíny, malý kvíz a úkoly pro zvídavé děti.
Doprovodný program nabídne povídání se spisovatelem Jiřím Jilíkem nazvané Žítkovské čarování. Pan Jilík je autorem úspěšné knížky Žítkovské čarování aneb Skutečný příběh žítkovských bohyní (2014). Vyprávění doplní citacemi zaříkávacích textů doprovázejících magické rituály i historkami, které jsou na Kopanicích o bohyních podnes tradovány. Zmíní i vzpomínky na svoje osobní setkání s bohyněmi či jejich rodinami.
Vyprávění doplní svým vystoupením Gajdoši z Kopanic, rodinná dudácká muzika ze Starého Hrozenkova.
Areál muzea je otevřen od 9.00 do 17.00, samotný program trvá do 16.00. Podrobnější informace na www.nmvp.cz.
Zpracovala:
Ing. Petra Valíčková
pracovník vztahů k veřejnosti
Národní muzeum v přírodě, příspěvková organizace
Tel.: 571 757 143
Mob.: 778 112 577
Národní muzeum v přírodě, příspěvková organizace, vzniklo koncem roku 2018 a sdružuje čtyři muzea, dvě z nich jsou v Čechách a dvě na Moravě. Jejich poslání je dokumentovat, ochraňovat a uchovávat více než dvě stě let historie lidového stavitelství a přibližovat způsob života na venkově. Každé z nich odráží kulturu jiného regionu a je proto jedinečné.