Vánoční programy Muzea v přírodě Vysočina lákají na Veselý Kopec i do památkové rezervace Betlém v Hlinsku.

Oblíbený program Vánoce na Veselém Kopci bude zahájen v sobotu 2. prosince a potrvá do neděle 10. prosince. V památkové rezervaci Betlém v Hlinsku bude od 13. prosince připraven vánoční program nazvaný Betlém vánoční.

Slavnostně vyzdobené roubenky na Veselém Kopci přiblíží tradiční činnosti a obyčeje adventního období od poloviny 19. století do poloviny 20. století. „Návštěvníci se například dozví, jak vypadalo pohoštění pro dračky peří a přadleny, jaké dárky mohly děti před sto dvaceti lety nalézt v mikulášské nadílce, ale také, co nesmělo chybět na štědrovečerním stole a jak lidé trávili Štědrý večer,“ přibližuje etnoložka Ilona Vojancová. Po celou dobu trvání programu bude možné sledovat ukázky výroby vánočních předmětů, například malování skleněných ozdob, výrobu ozdob ze skleněných perliček, pletení ozdob ze slámy nebo pečení perníků z dřevěných forem. Kromě toho se mohou děti zapojit do připravené vánoční hry a přemýšlet o tom, jaký dárek donést Ježíškovi. Na závěr prohlídky se mohou děti stát součástí veselokopeckého betlému a vyzkouší si úlohu darovníků. „O víkendech atmosféru zpestří hudební vystoupení. V neděli 3. 12. bude na Veselém Kopci nadělovat Mikuláš se svým doprovodem. Program zakončí v neděli 10. 12. Adventní jarmark, kterého se zúčastní vybraní a pozvaní řemeslníci z celé České republiky,“ upřesňuje ředitelka muzea Magda Křivanová.

Předvádění výroby vánočních předmětů:

  • 2.–8. prosince – Perník tlačený do forem, ukázka výroby forem, pan Aleš Vostřez
  • 2.–3., 9. prosince – Ozdoby pletené ze slámy, pan Hynek Vojanec
  • 4.–8. prosince – Ozdoby ze skleněných perliček, paní Marie Brotáková
  • 3., 5.–6., 8.–9. prosince – Malování skleněných ozdob, DOMYS Horní Bradlo
  • 9.–10. prosince – Malování skleněných ozdob, Koulier Oflenda

Kulturní program:

  • 2. prosince – koledy zahraje Dechový kvintet Mrákotínka
  • 3. prosince – Mikulášská obchůzka (od 10.30 do 14.30 hodin), koledy zahrají a zazpívají Pouličníci z Tábora
  • 9. prosince – koledy zahraje Dechový kvintet Mrákotínka
  • 10. prosince – Adventní jarmark (od 9.00 do 15.00 hodin), koledy zahrají a zazpívají Staročeští koledníci z Tábora

Expozice na Veselém Kopci bude od 2. do 10. prosince otevřena denně od 9 do 16 hodin.

Návštěvníci se mohou těšit i na svátečně vyzdobené roubenky v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku, které vykouzlí atmosféru adventních a vánočních obyčejů v období od poloviny 19. století do 30. let 20. století.  „Například, jak vypadalo draní peří, na jaké dárky se mohly děti pod vánočním stromečkem těšit. Ale také, jaké pokrmy nesměly chybět na štědrovečerním stole před 100 lety a proč,“ přiblížila etnoložka Ilona Vojancová. Součástí výstavy budou i betlémy lidových tvůrců ze sbírek muzea. „Pozornost vždy poutá mechanický betlém s postavičkami různých řemeslníků, který vyřezal pan Rudolf Frinta z Nového města nad Metují před 50 lety.  Ale vystavujeme i zajímavý betlém pašijový či betlémy zhotovené ze slámy, papíru a těsta,“ dodává ředitelka muzea Magda Křivanová.

Roubenky v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku můžete navštívit až do 7. ledna 2024. Podrobnosti k otevírací době a programu naleznete na www.nmvp.cz

 

Kontakt:

PhDr. Magda Křivanová, 778 700 099, magda.krivanova@nmvp.cz

PhDr. Ilona Vojancová, 723 468 254, ilona.vojancova@nmvp.cz

Národní muzeum v přírodě, příspěvková organizace, vzniklo koncem roku 2018 a sdružuje čtyři muzea, dvě z nich jsou v Čechách a dvě na Moravě. Jejich poslání je dokumentovat, ochraňovat a uchovávat více než dvě stě let historie lidového stavitelství a přibližovat způsob života na venkově. Každé z nich odráží kulturu jiného regionu a je proto jedinečné.

Připravované akce