Technické stavby na vodní pohon na Veselém Kopci budou v plném provozu

O víkendu 16. a 17. září 2023 se na Veselém Kopci uskuteční program s názvem Mlynáři a sekerníci.

„Že mlynář mele obilí je všeobecně známo, ale víte, co dělá sekerník, jak náročné je získat ze lněného semínka olej, nebo čemu se lidově říká flus? Pokud ne, srdečně návštěvníky zveme na Veselý Kopec, kde budou po celý víkend zprovozněny technické stavby na vodní pohon. Uvidíte v chodu vodní obilní mlýn se stoupou na kroupy, vodní olejnu, pilu jednušku a poprvé také i záhřivku k bělení plátna (experimentální bělení lněného plátna pomocí dřevěného popele). Sekernický mistr František Mikyška vám ukáže, jak se vyrábí dřevěné vodní kolo. Připravili jsme pro vás rovněž komentovanou prohlídku věnovanou pěstování a zpracování lnu včetně návštěvy právě otevřené nové expozice Len na Veselém Kopci. Celým programem budou návštěvníky provázet zkušení řemeslníci i odborní pracovníci, kteří jednotlivé činnosti nejen předvedou, ale doplní je i zajímavým výkladem. Zároveň se budou ve vybraných objektech připravovat tradiční moučné pokrmy jako například křesné placky, koláče či buchty, “ uvedla Magda Křivanová, ředitelka Muzea v přírodě Vysočina.

Expoziční areál Veselý Kopec je otevřen návštěvníkům po celý týden mimo pondělí od 9.00 do 17.00 a nabídne návštěvníkům příjemné podzimní procházky – a to až do konce října.

 

Zpracovala:

Ing. Petra Valíčková

pracovník vztahů k veřejnosti

Národní muzeum v přírodě, příspěvková organizace

Tel.: 571 757 143

Mob.: 778 112 577

Národní muzeum v přírodě, příspěvková organizace, vzniklo koncem roku 2018 a sdružuje čtyři muzea, dvě z nich jsou v Čechách a dvě na Moravě. Jejich poslání je dokumentovat, ochraňovat a uchovávat více než dvě stě let historie lidového stavitelství a přibližovat způsob života na venkově. Každé z nich odráží kulturu jiného regionu a je proto jedinečné.

Připravované akce