Setkání Hanáků: Oslava Hanáckých tradic v Příkazech a Nákle
Letošní Setkání Hanáků bude opět patřit k oslavám hanáckých tradic, písní, krojů a tanců. Už 15. ročník tohoto oblíbeného festivalu se uskuteční v sobotu 28. září v Příkazech a Nákle, přičemž tématem je "Hanácká svajba" – tradiční hanácký svatební obřad.
„Setkání Hanáků je jedinečnou příležitostí propojit stovky Hanáků a Hanaček z celého regionu. Letos se vracíme k Hanácké svajbě, její rekonstrukci dle pořadu oceněného na mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici v roce 2005. Tento obyčej nám připomíná hluboké rodinné a společenské hodnoty, které jsou na Hané dodnes pevně zakořeněny,“ řekl Jan Žůrek z pořádajícího Hanáckého folklorního spolku.
Na svatého Václava, hlavního patrona českého národa a české státnosti, se v obcích Příkazy a Náklo představí zhruba 600 členů národopisných tanečních a hudebních souborů v hanáckých krojích. „Touto krásnou akcí bude žít celá naše obec. Náves se promění v jedno velké pestrobarevné podium. Jsme na Hané, a kde jinde by se měla tato tradiční akce konat než právě u nás, kde se hanácky stále mluví a žije. Velmi se těšíme,“ uvedl starosta Příkaz Jaroslav Sívek.
Program festivalu začne v 8:30 vyhráváním dechových hudeb v ulicích Nákla a od 10 hodin pak bohoslužbou s lidovými zpěvy v tamním kostele sv. Jiří. Následně se krojovaný průvod vydá v 11:30 z Nákla směrem do Příkaz, kde ve 12:00 oficiálně odstartuje festival slavnostním zahájením a představením nového sborníku příspěvků z konference o lidové kultuře na Hané, která se konala v loňském roce v Hanáckém muzeu v přírodě.
Hanácké muzeum v přírodě pak připraví přehlídku hanáckých souborů, v jeho areálu bude také uvedena nová publikace Hanácký svatební koláč autorky Bronislavy Millé, odbornice na hanácký kroj a své místo zde bude mít také krojová poradna. Součástí festivalu jsou každoročně i hanácké farmářské a řemeslné trhy, které nabídnou ukázky tradičních řemesel, jako je paličkování, keramika či výroba a zdobení kraslic. „Setkání Hanáků je pro nás nejen oslavou bohaté kulturní historie, ale také příležitostí ukázat krásu a sílu hanáckých tradic dalším generacím. Letos budeme mít možnost sdílet to nejlepší z naší minulosti a předat tyto hodnoty dál,“ dodal Petr Vodešil, vedoucí Hanáckého muzea v přírodě.
„Každou příležitost ukázat návštěvníkům živé tradice a krásu řemesel vnímáme jako možnost předávat část bohatého dědictví našich předků dalším generacím,“ uvedl Jindřich Ondruš, generální ředitel Národního muzea v přírodě, jehož je od konce roku 2018 Hanácké muzeum v přírodě v Příkazích součástí.
Návštěvníci se mohou těšit na bohatý program, včetně vystoupení dětských souborů, přehlídky hanáckých krojů a koncertu Roberta Křesťana s kapelou Druhá tráva. Vstup na všechny akce je zdarma. Festival se koná za podpory Olomouckého kraje, ve spolupráci s obcemi Příkazy a Náklo.
Více informací naleznete na webu akce www.setkanihanaku.cz a na www.nmvp.cz/prikazy.
V případě potřeby dalších informací prosím kontaktujte:
Jana Žůrka, Hanácký folklorní spolek - zurek@hanfos.cz
telefon: 736 671 583
Petra Vodešila, vedoucího Hanáckého muzea v přírodě - petr.vodesil@nmvp.cz
telefon: 775 858 538
Areál Hanáckého muzea v přírodě je jedinečným dokladem hliněného lidového stavitelství z oblasti Hané. Muzeum se skládá ze tří špaletových stodol z první poloviny 19. století a jedné stodoly z roku 1987, na které navazuje zahrada s ovocnými stromy a kompletní hanácký statek s obytnou a hospodářskou částí z roku 1876. Na jaře 2022 muzeum doplnila roubená stodola z 16. století, jedna z nejstarších dřevěných staveb na území České republiky. Hanácké muzeum v přírodě je organizační složkou Národního muzea v přírodě se sídlem v Rožnově pod Radhoštěm.