Rozloučení s masopustem v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku

V úterý 1. března 2022 se v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku uskuteční Rozloučení s masopustem.  V letošním roce pouze odpolední část tohoto programu, kdy průvod tradičních masek z Hlinska Blatna zamíří mezi roubenky na Betlémě.

„Možnost zažít poslední masopustní veselí před začátkem doby postní budou mít v Hlinsku nejen místní.  Ve 14.00 hodin před radnicí požádají obyvatelé místní části Blatno, převlečení do tradičních masopustních masek, starostu o povolení k obchůzce. Rozverný průvod se následně za veselého vyhrávání dechové kapely vydá na obchůzku mezi roubenky památkové rezervace Betlém. Přihlížející se tak během ní mohou potkat s tradičními maskami jako je například laufrturekslaměný a zúčastnit se závěrečného obyčeje porážení kobyly, které je plánováno na 15.30 hodin. Tím bude ukončeno letošní masopustní období. Program připravujeme ve spolupráci s městem Hlinsko,“ uvedla Magda Křivanová, ředitelka Muzea v přírodě Vysočina, jehož součástí jsou zmíněná památková rezervace a expoziční areál Veselý Kopec. Vstup do areálu na tento odpolední program je zdarma.  

Betlémské roubenky, přičemž v jedné z nich se nachází i stálá expozice masopustních masek z Hlinecka, mohou zájemci navštívit v tyto dny denně, mimo pondělí, dle aktuální otevírací doby. Areál Veselý Kopec se pro návštěvníky otevře velikonočním programem 15. dubna, který potrvá do 18. dubna.

Zpracovala:

Ing. Petra Valíčková

pracovník vztahů k veřejnosti

Národní muzeum v přírodě, příspěvková organizace

Tel.: 571 757 143

Mob.: 778 11 25 77

 

Národní muzeum v přírodě, příspěvková organizace, vzniklo v roce 2018 a sdružuje čtyři muzea, dvě z nich jsou v Čechách a dvě na Moravě. Jejich poslání je dokumentovat, ochraňovat a uchovávat více než dvě stě let historie lidového stavitelství a přibližovat způsob života na venkově. Každé z nich odráží kulturu jiného regionu, a je proto jedinečné.

Připravované akce

Národní muzeum v přírodě

Úvodní stránka