Návštěvnická sezona 2025 v Muzeu v přírodě Vysočina - novinky a zajímavosti

Návštěvnická sezona ve složkách Národního muzea v přírodě začíná a přináší několik zajímavostí a novinek. 

„I v letošním roce máme pro všechny návštěvníky připravené volné vstupy ve vybrané dny – na Den muzeí a další dny individuálně v jednotlivých muzeích (např. dětské dny apod.). Permanentku na 10 vstupů/ 700,- Kč respektive 5 vstupů/ 350,- Kč (v případě Hanáckého muzea v přírodě a Muzea v přírodě Zubrnice) do všech dílčích areálů jednotlivých muzeí si mohou zájemci koupit na pokladnách příslušného muzea. V letošním roce pokračujeme ve zjišťování potřeb návštěvníků i škol – návštěvníků edukačních programů. Cílem tohoto průzkumu je zjistit celkovou spokojenost návštěvníků i  získat náměty na zlepšení, zavedení moderních nástrojů prezentace v muzeu. Nově bude možno koupit vstupenky on-line na akce i v Hanáckém muzeu v přírodě a v Muzeu v přírodě Vysočina, což přináší úsporu času pro samotné návštěvníky, především při větších programech či vyšší návštěvnosti.   S ohledem na celkovou ekonomickou situaci jsme byli nuceni mírně navýšit ceny vstupného v jednotlivých muzeích a areálech, řádově o 8 % za vstupenku pro osobu. Toto zdražení se týká především vstupů na akce, které nabízejí bohaté kulturní programy,“ uvedl Jindřich Ondruš, generální ředitel Národního muzea v přírodě.

Muzeum v přírodě Vysočina připravilo pro své návštěvníky opět bohatou sezonu. „Návštěvnickou sezónu na Veselém Kopci zahajujeme již tradičně v období velikonočních svátků, v letošním roce tedy v pátek 18. dubna. Od tohoto data je areál areál Veselého Kopce otevřen standardně až do 31. října. Novinkou letošního roku je úprava otevírací doby o prázdninách, kdy zpřístupníme muzeum našim návštěvníkům i v pondělí.  Jedním z vrcholů letošního roku budou květnové programy na Betlémě a na Veselém Kopci pod názvem (Ne)obyčejné obyčeje aneb Podoby masopustu (16. 5. Betlém Hlinsko, 17. 5. Veselý Kopec), neboť masopustní obchůzky a masky z Hlinecka jsou již 15 let (od roku 2010) zapsány na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. V letošním roce pokračuje společný program Muzea v přírodě Vysočina a Muzea loutkářských kultur Chrudim. V rámci spolupráce se chrudimské loutky představí s programem Dětský den s loutkami na Veselém Kopci.  Děti se mohou těšit 31. května na den plný her a dílniček se zajímavým doprovodným programem a jako bonus budou mít tento den všichni do 18 let vstup zdarma. Recipročně naše muzeum zavítá do Chrudimi. Na celý rok muzeum připravilo řadu dalších oblíbených programů – jako je Hrnčířská sobota (3. 5.), Den otevřených mlýnů (10.5.),  Veselokopecký jarmark (19. 7.), Jak se dříve hospodařilo aneb Cesta k dožínkovému věnci (9.8.), Den s řemesly (6. 9). nebo Bramborová sobota (4.10.). V červenci a v srpnu se návštěvníci bez ohledu na věk mohou opět zúčastnit zajímavých workshopů věnovaných tradičním činnostem, dílniček nebo komentovaných prohlídek. Ve vybrané dny bude pokračovat komentovaná prohlídka stálé expozice o pěstování a zpracování lnu, včetně prohlídky funkční tkalcovské dílny – pro dětské návštěvníky je zde nově připraveno animované video zachycující životní cyklus lnu a jeho zpracování. Dále prohlídka pokračuje návštěvou pazderny s ukázkami ručního zpracování lnu a také vodní olejny na lisování lněného oleje. Tato komentovaná prohlídka je možná pouze na objednávku. Památková rezervace Betlém v Hlinsku ožije v průběhu letních prázdnin Betlémským létem – každé úterý a čtvrtek budou připraveny pro zájemce workshopy, v úterý se můžete těšit na klokočí a ve čtvrtek na loutky. Soboty zpestří vybraní tradiční řemeslníci. Poslední prázdninová sobota (30. 8.) přinese celodenní program Loutkohrátky na Betlémě: tentokrát od rána až do noci. Rok zakončí tradiční vánoční programy na Veselém Kopci i v památkové rezervaci Betlém Hlinsko.

 

Během sezony mohou návštěvníci tradičně zhlédnout několik tematických výstav. Na Veselém Kopci pokračuje výstava Příběhy z depozitáře, 17. května bude návštěvníkům zpřístupněna nová výstava s vypovídajícím názvem „Uzlík sem, uzlík tam aneb Síťování na Horácku“. Na Betlémě v upraveném objektu čp. 134 bude prezentována výstava prací ZUŠ Hlinsko a následně sezonní výstava Lidé v krajině – ta představí praktickou podobu ochrany přírody a péči o krajinu Českomoravské vrchoviny. 

Muzeum pokračuje ve spolupráci se Vzdělávacím centrem Planeta Hlinsko, kdy nabízíme společné komentované prohlídky pro školy s názvem Věda a tradice. Kromě běžně nabízených edukačních programů jsme nově připravili také speciální edukační programy pro školy na Veselém Kopci s výstižnými názvy Tajemství staré půdy (20. – 23. 5.), Od stromu až k domu (3. – 6. 6.), Velké prádlo (17. – 20. 6.) a O jablkách ze sadu i těch zemských (30. 9. – 3. 10.). Řada edukačních programů ze stálé nabídky se uskuteční také v areálu památkové rezervace Betlém Hlinsko. Nově je k rezervaci edukačních programů používán rezervační systém umístěný na webových stránkách u jednotlivých programů.

Stejně jako v loňském roce si návštěvníci budou moci prohlédnout a poslechnout komentovanou prohlídku expozičního objektu vodního hamru ve Svobodných Hamrech, a to na Den muzeí 18. 5. a každou sobotu během letních měsíců (červenec–srpen),“ uvedla Magda Křivanová, ředitelka Muzea v přírodě Vysočina.

Zpracovala:

Ing. Petra Valíčková

pracovník vztahů k veřejnosti

Národní muzeum v přírodě, příspěvková organizace

Tel.: 571 757 143

Mob.: 778 112 577

Národní muzeum v přírodě, příspěvková organizace, vzniklo koncem roku 2018 a sdružuje čtyři muzea, dvě z nich jsou v Čechách a dvě na Moravě. Jejich poslání je dokumentovat, ochraňovat a uchovávat více než dvě stě let historie lidového stavitelství a přibližovat způsob života na venkově. Každé z nich odráží kulturu jiného regionu, a je proto jedinečné.

 

 

 

Připravované akce