Návštěvnická sezona 2023 v Muzeu v přírodě Vysočina – novinky a zajímavosti

Návštěvnická sezona ve složkách Národního muzea v přírodě začíná a přináší několik zajímavostí a novinek.  Letošní rok je pro muzeum ohraničen několika důležitými mezníky – otevřením prvních objektů nově budovaného areálu Kolibiska (Valašské muzeum v přírodě), otevřením nové stále expozice o chmelařství (Muzeum v přírodě Zubrnice) a otevřením stále expozice lnářství spojené s funkční tkalcovskou dílnou (Muzeum v přírodě Vysočina, Veselý Kopec)

„I v letošním roce máme pro všechny návštěvníky připravené MUZEJNÍ PRVNÍ ČTVRTKY. V roce 2023 je volný vstup první čtvrtek v měsících květnu, červnu a září, dle běžné otevírací doby jednotlivých muzeí. Webová prezentace byla obohacena o virtuální prohlídky vybraných objektů jednotlivých muzeí (Muzeum v přírodě Zubrnice dokončí v letošním roce).  V případě Valašského muzea v přírodě a Muzea v přírodě Vysočina si zde můžete koupit on-line vstupenky. To přináší úsporu času pro samotné návštěvníky, především při větších programech či vyšší návštěvnosti.   Na17. června připravují všechny složky Národního muzea v přírodě společný program „Národní muzeum v přírodě Vás zve“ tentokrát v Hanáckém muzeu v přírodě v Příkazích u Olomouce, který přinese představení jednotlivých regionů, v nichž se muzea nacházejí.  S ohledem na celkovou situaci (především stoupající ceny veškerých energií) jsme byli nuceni mírně navýšit ceny vstupného v jednotlivých muzeích a areálech, řádově o 8 – 10 %  za vstupenku pro osobu,“ uvedl Jindřich Ondruš, generální ředitel Národního muzea v přírodě.

Muzeum v přírodě Vysočina připravilo pro své návštěvníky opět bohatou sezónu. „Jednou z novinek letošní roku je společný program Muzea v přírodě Vysočina a Muzea loutkářských kultur Chrudim. V rámci spolupráce se chrudimské loutky představí na Veselém Kopci i v Betlémě s programem „Loutky míří na Veselý Kopec a do Betléma“ doplněným o „loutkářský medvědí workshop“, uvedla Magda Křivanová, ředitelka Muzea v přírodě Vysočina. Během sezony mohou návštěvníci tradičně zhlédnout několik tematických výstav. Na Veselém Kopci bude pokračovat výstava k padesáti letům muzea „Půlstoletí s vámi“. Doplní ji nová výstava „Příběhy z depozitáře“ věnovaná zajímavým sbírkovým předmětům s poutavými příběhy. Obě výstavy se nacházejí ve statku z Mokré Lhoty.  V hlineckém Betlémě si návštěvníci budou moci prohlédnout výstavu prací žáků ZUŠ Hlinsko a především výstavu „Probuzený poklad aneb výroba žinylkových textilií na Hlinecku“ věnovanou historii a současnosti výroby žinylkové tkaniny. Výstavu připravuje muzeum ve spolupráci s Nositelem tradice Josefem Fidlera a módní návrhářkou Beatou Rajskou. Na celý rok muzeum připravilo řadu oblíbených programů –    Hrnčířská sobota (13. 5.), Veselokopecký jarmark (15.-16. 7.), Jak se dříve hospodařilo (12.-13. 8.), Posvícení (2. 9.) či Bramborová sobota (7. 10.). Díky zdařilé opravě technologie vodního mlýna mohou návštěvníci opět vidět přípravu mlecích kamenů ručním křesáním, autentický postup mletí obilí i výrobu krup a letos poprvé také experimentální bělení lněného plátna v objektu jediné dochované záhřivky v České republice. Programy se uskuteční v červnu a září. Rok zakončí tradiční vánoční programy na Veselém Kopci i v památkové rezervaci Betlém Hlinsko. Pro návštěvníky připravuje muzeum také novou expozici kovotlačitelství a zámečnictví v domku čp. 161 a stálou expozici betlémů v domku čp. 466, obojí v Betlémě. Na návštěvníky Veselého Kopce čeká od září zcela nová stálá expozice o pěstování a zpracování lnu včetně funkční tkalcovské dílny. Ta bude umístěná v půdních prostorách opravené původní usedlosti Pilných čp. 4. Tato expozice rozšíří sérii návštěvníky vyhledávaných komentovaných prohlídek na téma len na Veselém Kopci. Stejně jako v loňském roce si návštěvníci budou moci prohlédnout a poslechnout komentovanou prohlídku expozičního objektu vodního hamru ve Svobodných Hamrech, a to na Den muzeí 18. 5. a dále vždy poslední čtvrtek v měsíci od května do září. Nezapomínáme ani na již tradiční Den architektury (27. 5.) a Betlémskou muzejní noc (15.9.). Oba programy proběhnou v památkové rezervaci Betlém Hlinsko. Kromě běžně nabízených edukačních programů jsme nově připravili také speciální zážitkový program pro školy v měsíci červnu (6.-8. června), který se bude odehrávat v jednotlivých expozičních objektech hlineckého Betléma.

Zpracovala:

Ing. Petra Valíčková

pracovník vztahů k veřejnosti

Národní muzeum v přírodě, příspěvková organizace

Tel.: 571 757 143

Mob.: 778 112 577

Národní muzeum v přírodě, příspěvková organizace, vzniklo v roce 2018 a sdružuje čtyři muzea, dvě z nich jsou v Čechách a dvě na Moravě. Jejich poslání je dokumentovat, ochraňovat a uchovávat více než dvě stě let historie lidového stavitelství a přibližovat způsob života na venkově. Každé z nich odráží kulturu jiného regionu a je proto jedinečné.

Připravované akce

Národní muzeum v přírodě

Úvodní stránka