Návštěvníci letos prožijí „netradiční“ on-line Vánoce v jednotlivých složkách Národního muzea v přírodě
Z důvodu koronavirových opatření byly již dříve zrušeny vánoční pořady v jednotlivých složkách Národního muzea v přírodě. Potencionální návštěvníci ovšem nebudou „ochuzeni“ o předvánoční atmosféru a prožitky, i když ne ve zcela tradiční podobě.
„Hledali jsme cestu, jak ukázat, že muzea i přes zavřené dveře mohou návštěvníkům nabídnout vánoční atmosféru a zpříjemnění svátečních chvil, ať již formou soutěže na facebooku Národního muzea v přírodě, on-line přenosem vybraného pořadu či případné jinou formou,“ uvedl Jindřich Ondruš, generálního ředitel Národního muzea v přírodě. „ I přes současná uvolňovací opatření a činnosti směřující ke znovuotevření památek v omezeném režimu jsou tyto aktivity již nastaveny a bude v nich nadále pokračováno,“ dodal.
Adventní soutěž poběží od 30. 11. do 24. 12. na webových stránkách a facebooku Národního muzea v přírodě vždy v týdenních cyklech. Podmínky soutěže, soutěžní otázky budou k nalezení na www.nmvp.cz/soutez. Jak již sám název soutěže napovídá (Adventní okénka muzeí otevřená), stejně jako adventní kalendář pod každým okénkem skrývá překvapení, soutěž představí každý den jednu otázku tematicky spojenou s tímto obdobím. Při vybírání správných odpovědí se soutěžící pobaví a zároveň i poučí. Pro správně hádající a vylosované jsou připraveny čestné vstupenky do Národního muzea v přírodě na celý rok 2021.
Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm bude 6. 12. od 17.00 přenášet on-line Večer při svíčkách - slavnostní předvánoční koncert z Janíkovy stodoly Hraje Tomáš Kočko & orchestr. Více informací zde.
V Rožnově si zároveň pro „virtuální návštěvníky“ připravili procházku Od Adventu po tři krále. Nahlédneme hospodyním pod ruce a pod pokličky, podíváme se, jaké tradice a zvyky doprovázely v rodinách předvánoční a vánoční čas. To vše bude návštěvníkům zveřejňováno postupně poutavou formou na www.nmvp.cz/roznov.
Obdobný způsob prezentace zvolili i v ostatních muzeích, spadajících pod Národní muzeum v přírodě – tj. v Muzeu v přírodě v Zubrnicích, Muzeu v přírodě Vysočina a v Hanáckém muzeu v přírodě. Jednotlivá muzea budou své „vánoční počiny“ odrývat na svých webových stránkách, faceboocích či instagramech a tak se pokusí všem svým „potencionálním návštěvníkům“ připravit příjemný předvánoční zážitek.
Zpracovala:
Ing. Petra Valíčková
pracovník vztahů k veřejnosti
Národní muzeum v přírodě, příspěvková organizace
Tel.: 571 757 143
Národní muzeum v přírodě, příspěvková organizace, vzniklo v roce 2018 a sdružuje čtyři muzea, dvě z nich jsou v Čechách a dvě na Moravě. Jejich posláním je dokumentovat, ochraňovat a uchovávat více než dvě stě let historie lidového stavitelství a přibližovat způsob života na venkově. Každé z nich odráží kulturu jiného regionu a je proto jedinečné.