Národní muzeum v přírodě navštívilo v roce 2023 téměř 395 tisíc návštěvníků

Více než 394 tisíc návštěvníků celkově zavítalo v minulém roce do čtyř muzeí Národního muzea v přírodě.

„Jsem rád, že sezonu jsme mohli uskutečnit podle našich plánů, realizovat a dopřát návštěvníkům všechny oblíbené pořady. I v roce 2023 byl hojně využíván bonus v podobě volného vstupu do muzeí první čtvrtek v měsíci květnu, červnu a září. V průběhu jarních, letních i podzimních měsíců se mimo dlouhodobě realizované akce konaly i speciální komentované prohlídky, tvořivé dílny nebo workshopy. Zároveň byly oživeny vybrané expozice. Toto obohacení je návštěvníky velmi oblíbeno a čím dále více vyhledáváno. Muzeum v přírodě Vysočina se podařilo i díky spolupráci s Muzeem loutkařských kultur v Chrudimi zvýšit v letošním roce návštěvnost památkové rezervace Betlém Hlinsko o téměř 20 % v porovnání s rokem předešlým a loutky zavítaly několikrát v průběhu roku nejen do Hlinska, ale i na Veselý Kopec, což bylo především malými návštěvníky velmi kvitováno,“ uvedl Jindřich Ondruš, generální ředitel muzea.

 

„Z hlediska celkové návštěvnosti byly exponované především letní měsíce a to ve všech složkách Národního muzea v přírodě. Nejvíce navštěvované je tradičně Valašské muzeum v přírodě se 305 130 hosty,“ upřesnil Jindřich Ondruš.  „Do celkové návštěvnosti, která je mírně nižší v porovnání s rokem 2022, se projevila i ekonomická situace ve společnosti, opatrnost lidí v ochotě utrácet za „zbytné věci“ a zároveň i vrtkavost a extrémní výkyvy počasí. Ta například poznamenala jednu z nejnavštěvovanějších akcí Muzea v přírodě Vysočina – červencový Veselokopecký jarmark. Panovaly totiž extrémní letní teploty dosahující téměř 40 stupňů.  Opět se projevila převažující návštěvnost tradičních akcí, které generují v běžném roce přibližně polovinu návštěvnosti,“ uvedl Ondruš.

 

Údaje návštěvnosti za rok 2023

Národní muzeum v přírodě jako celek (zahrnující následující 4 muzea): 394 924 návštěvníků

Muzeum v přírodě Zubrnice: 17 712 návštěvníků

Hanácké muzeum v přírodě: 5 402 návštěvníků

Muzeum v přírodě Vysočina: 66 680 návštěvníků

Valašské muzeum v přírodě: 305 130 návštěvníků

 

Zpracovala:

Ing. Petra Valíčková

pracovník vztahů k veřejnosti

Národní muzeum v přírodě, příspěvková organizace

Tel.: 571 757 143

Mob.: 778 11 25 77

 

Národní muzeum v přírodě, příspěvková organizace, vzniklo v roce 2018 a sdružuje čtyři muzea, dvě z nich jsou v Čechách a dvě na Moravě. Jejich poslání je dokumentovat, ochraňovat a uchovávat více než dvě stě let historie lidového stavitelství a přibližovat způsob života na venkově. Každé z nich odráží kulturu jiného regionu, a je proto jedinečné.

Připravované akce