Muzeum v Příkazech zve na Hanácké Vánoce

Advent, vánoční lidové zvyky a obyčeje v autentickém prostředí hanáckého gruntu. Přesně to nabídne v sobotu 2. prosince Hanácké muzeum v přírodě v Příkazech na Olomoucku.

Tradiční Hanácké Vánoce odstartuji v 10 hodin dopoledne. „Chceme ukázat, jak vypadal konec roku na hanáckém venkově a připomenout, jaké zvyky lidé dodržovali nebo jak vypadal štědrovečerní stůl. Také je to způsob, jak se adventně naladit a nasát atmosféru nadcházejících svátků klidu a pohody,“ uvedl Petr Vodešil, vedoucí Hanáckého muzeum v přírodě v Příkazech.

 

Na programu budou komentované prohlídky, kdy návštěvníky provede gruntem sám jeho někdejší majitel Josef Kameníček, příchozí si mohou prohlédnout slavnostně nazdobený hanácký štědrovečerní stůl, mohou si hodit střevícem nebo pustit lodičku z vlašského ořechu. „V naší kuchyni hanáckého Kameníčkova gruntu budeme péct cukroví a čerstvě upečené perníčky si mohou návštěvníci sami ozdobit,“ doplnil Petr Vodešil.

 

Hanácké muzeum v přírodě v Příkazech bude v sobotu 2. prosince otevřené od 10 do 16 hodin, ve 14 hodin vystoupí Národopisný soubor Pantla. Více informací se dočtete na webu a sociálních sítích muzea.

 

V případě potřeby dalších informací prosím kontaktujte 

PhDr. Petra Vodešila, vedoucího muzea - petr.vodesil@nmvp.cz

telefon: 775 858 538

 

Areál Hanáckého muzea v přírodě je jedinečným dokladem hliněného lidového stavitelství z oblasti Hané. Muzeum se skládá ze tří špaletových stodol z první poloviny 19. století a jedné stodoly z roku 1987, na které navazuje zahrada s ovocnými stromy a kompletní hanácký statek s obytnou a hospodářskou částí z roku 1876. Na jaře 2022 byla otevřena ranně novověká roubená stodola ze Skaličky na Hranicku. Hanácké muzeum v přírodě je organizační složkou Národního muzea v přírodě se sídlem v Rožnově pod Radhoštěm.

Připravované akce