Léto s tkalcem Josefem Fidlerem v Muzeu v přírodě Vysočina
Na Veselém Kopci i v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku budete mít celé léto možnost setkat se s držitelem ocenění Nositel tradice lidových řemesel Josefem Fidlerem. Na Veselém Kopci v rámci komentovaných prohlídek „Len na Veselém Kopci“, a na Betlémě v Hlinsku o vybraných sobotách i nedělích přiblíží tajemství výroby nejen žinylkových textilií v Tkalcovně na Betlémě, která letos slaví 10 let své existence.
Návštěvníci zavítají do jeho Tkalcovny na Betlémě v domku čp. 361, kde představí ruční tkaní během komentované prohlídky. Pozoruhodný je i jeho „životní příběh“ – teprve od roku 2010 se výrobě textilií na ručním stavu věnuje plně. V jeho Tkalcovně na Betlémě vznikají na třech ručních stavech textilie využívající tradiční tkalcovské vzory. V roce 2014 pan Fidler obnovil výrobu žinylkových textilií, která byla na přelomu 19. a 20. století na Hlinecku značně rozšířená a výrobky zdejších tkalců putovaly doslova do celého světa. Na konci 70. let 20. století však zcela zanikla. V současnosti je jediným výrobcem tohoto zboží ve střední Evropě. V roce 2016 získal ocenění ministra kultury České republiky Nositel tradice v oboru lidových řemesel České republiky. A v tomtéž roce se stal i Nositelem tradice Pardubického kraje.
Termíny a místa konání:
Len na Veselém Kopci
sobota 5.7, 12. 7., 26. 7. 16. 8., 23. 8. 2025 vždy 13.00 – 15.30, NUTNÁ REZERVACE PŘEDEM
Speciální komentovaná prohlídka okruhu Len na Veselém Kopci ve společnosti tkalce Josefa Fidlera coby průvodce. Koná se v červenci a v srpnu o vybraných sobotách od 13.00 hodin. Komentovaná prohlídka okruhu Len na Veselém Kopci seznámí zájemce s historií a současností pěstování a zpracování lnu na Českomoravské vrchovině, která byla po staletí významnou lnářskou a plátenickou oblastí. Projděte s námi složitou cestu lnu od vysetí semínka až po utkání lněné tkaniny. Začíná v usedlosti Pilných čp. 4 v expozici Len na Veselém Kopci vytvořené ve spolupráci s Nositelem tradice lidových řemesel tkalcem Josefem Fidlerem. Zde můžete nahlédnout do jeho dílny a díky krátkému filmu vidět růst a zpracování lnu přímo na Veselém Kopci. Prohlídka pokračuje v sušce lnu vybavené tradičními nástroji používanými při zpracování lnu, ve vodní olejně, kde se dozvíte nejen o výrobě lněného oleje, a v bělidle, kde se hotové plátno bělilo.
Žijící poklady aneb Šikovné ruce řemeslníků: Josef Fidler (památková rezervace Betlém Hlinsko)
sobota 12. 7. a 30. 8. 2025 od 10.00
neděle 6.7., 20. 7. a 10. 8. 2025 od 10.30 a 13.00
Ve své Tkalcovně na Betlémě v domku čp. 361 představí ukázku ručního tkaní tkadlec Josef Fidler během komentované prohlídky. Tkalcovna bude v tyto dny zpřístupněna v rámci výročí 10 let od své existence a fungování v památkové rezervaci Betlém Hlinsko.
Setkání s tkalcem Josefem Fidlerem představuje unikátní příležitost seznámit se s tradičním řemeslem, jehož historie je úzce spjata s regionem Českomoravské vrchoviny. Návštěvníci mohou během komentovaných prohlídek nahlédnout do procesu ruční výroby textilií v jedinečném prostředí Muzea v přírodě Vysočina.
Zpracovala:
Ing. Petra Valíčková
pracovník vztahů k veřejnosti
Národní muzeum v přírodě, příspěvková organizace
Tel.: 571 757 143
Mob.: 778 11 25 77
Národní muzeum v přírodě, příspěvková organizace, vzniklo koncem roku 2018 a sdružuje čtyři muzea, dvě z nich jsou v Čechách a dvě na Moravě. Jejich poslání je dokumentovat, ochraňovat a uchovávat více než dvě stě let historie lidového stavitelství a přibližovat způsob života na venkově. Každé z nich odráží kulturu jiného regionu, a je proto jedinečné.