Letní prázdniny 2021 přinesly vysokou návštěvnost v jednotlivých složkách Národního muzea v přírodě

Letní prázdninové měsíce v letošním roce přilákaly rekordní zájem o jednotlivé složky Národního muzea v přírodě.

V Rožnově pod Radhoštěm navštívilo muzeum o 17 500 návštěvníků více, než v roce 2019 (celkově návštěvnost během července a srpna 178 571 osob). V Muzeu v přírodě Vysočina to bylo více o téměř 3 000 návštěvníků (v roce 2021 celkově v červenci a srpnu 32 384). Hanácké muzeum v přírodě v Příkazích mělo v hledáčku 2 570 návštěvníků (přírůstek oproti letním měsícům roku 2019 o 459 osob) a Muzeum v přírodě Zubrnice 4 560 osob (přírůstek oproti uvedenému období o 908 návštěvníků). Celková čísla za Národní muzeum v přírodě jako celek jsou povzbudivá: 218 085 návštěvníků v uvedených měsících, přírůstek o více než 21 800 návštěvníků.

„Naše muzea vytěžila z  letní návštěvnické sezóny především z důvodu možnosti konání hojně navštěvovaných a oblíbených letních pořadů, které se mohly při dodržení epidemiologických pravidel v letošním roce uskutečnit. Muzea v přírodě jsou vnímána v této době jako bezpečná místa k setkání a k návštěvě kulturních akcí. Podobně jako v loňském roce jsme i letos ovšem zaznamenali zvýšený zájem o návštěvu jednotlivých muzeí i během všedních dnů. Tyto návštěvy jsme se snažili návštěvníkům obohatit o široké spektrum zajímavých letních aktivit – ať už to byly komentované prohlídky jednotlivých areálů, monotématické procházky. Mysleli jsme vždy i na malé návštěvníky – na ně čekaly například prázdninové hry, vyprávění pověstí. Zároveň se nám osvědčila novinka letošní sezóny – bonus pro návštěvníky v podobě volného vstupu do muzeí první čtvrtky v měsíci od května do září 2021,“ uvedl Jindřich Ondruš, generální ředitel Národního muzea v přírodě.

Podzimní měsíce přinesou v muzeích tradiční podzimní pořady. Ve Valašském muzeu v přírodě se mohou návštěvníci ještě těšit na volný vstup pro děti a tradiční Podzimní putování s broučky (24. 9. 2021). Muzeum v přírodě Vysočina láká návštěvníky na tradiční podzimní pořad Bramborová sobota (2. 10. na Veselém Kopci) a hned následující den, 3. 10., nabídne Den architektury a volný vstup do objektů v památkové rezervaci lidové architektury Betlém Hlinsko. V Zubrnicích se mohou návštěvníci při prohlídce muzea těšit na Podzim na vesnici (16. – 17. 10.). Hanácké muzeum v přírodě v Příkazích je otevřeno pro návštěvníky v tomto roce již jen do konce září, do kdy je možné i zhlédnout výstavu Jízda králů na Hané/Lidový obyčej v proměnách času.

Zpracovala:

Ing. Petra Valíčková

pracovník vztahů k veřejnosti

Národní muzeum v přírodě, příspěvková organizace

Tel.: 571 757 143; Mob.: 778 112 577

Národní muzeum v přírodě, příspěvková organizace, vzniklo v roce 2018 a sdružuje čtyři muzea, dvě z nich jsou v Čechách a dvě na Moravě. Jejich poslání je dokumentovat, ochraňovat a uchovávat více než dvě stě let historie lidového stavitelství a přibližovat způsob života na venkově. Každé z nich odráží kulturu jiného regionu, a je proto jedinečné.

 

Připravované akce