Kameníčkův grunt v Příkazích opět ožije. Bude vonět podzimem

Zemědělské stroje, ukázky zpracování zeleniny, podzimní výstava toho, co se urodilo, ale i pouštění draků. Také to nabídne celodenní program v Hanácké muzeum v přírodě v Příkazích na Olomoucku. V sobotu 16. září se tam uskuteční akce nazvaná Podzim na hanáckého gruntu.

„Na letošní podzim jsme pro návštěvníky připravili nový program, který by je měl seznámit s každodenním životem a prací našich předků na hanáckém statku v čase babího léta a přicházejícího podzimu,“ uvedl Petr Vodešil, vedoucí Hanáckého muzeum v přírodě v Příkazích.

Příchozí se tak seznámí s typickými podzimními činnostmi na statku. K vidění budou zemědělské stroje, nástroje a nářadí, které statkáři pomáhaly při sklizni a úpravě pole na podzim. Připravené budou i ukázky sušení ovoce nebo zpracování zelí a mrkve, což si mohou zájemci sami vyzkoušet. „Kromě toho program nabídne výrobu a zdobení papírových dráčků a také možnost pouštění draků na poli za stodolou. K vidění bude výstava ‘PODZÊM - aneb co se ôrodilo‘, chybět nebudou komentované prohlídky, voňavé regionální speciality z naší kuchyně a k poslechu bude hrát konická hudební skupina Tekutá švestka,“ popsal program Josef Urban, kurátor sbírky Hanáckého muzea v přírodě.

Až do 30. září pak mají návštěvníci ještě příležitost prohlédnout si v patře Kameníčkova gruntu výstavu Zranitelné stavební dědictví, která doplňuje v loňském roce transferovanou stodolu ze Skaličky.

Podzim na hanáckém gruntu se koná v sobotu 16. září od 10 do 16 hodin. Více informací se dočtete na webu a sociálních sítích muzea.

 

V případě potřeby dalších informací prosím kontaktujte 

Petr Vodešil, vedoucího muzea - petr.vodesil@nmvp.cz

telefon: 775 858 538

Areál Hanáckého muzea v přírodě je jedinečným dokladem hliněného lidového stavitelství z oblasti Hané. Muzeum se skládá ze tří špaletových stodol z první poloviny 19. století a jedné stodoly z roku 1987, na které navazuje zahrada s ovocnými stromy a kompletní hanácký statek s obytnou a hospodářskou částí z roku 1876. Na jaře 2022 muzeum doplnila roubená stodola z 16. století, jedna z nejstarších dřevěných staveb na území České republiky. Hanácké muzeum v přírodě je organizační složkou Národního muzea v přírodě se sídlem v Rožnově pod Radhoštěm.

Připravované akce