Investiční aktivity v Národním muzeu v přírodě pokračují i v letošním roce

Národní muzeum v přírodě má i v roce 2025 rozpracovanou řadu investičních projektů. Jedná se jak o krátkodobé projekty, tak o aktivity naplánované na několik let. Předpokládáme, že v letošním roce bude proinvestováno více než 118 milionů Kč. Jen do běžných oprav, údržby a revizí objektů v jednotlivých muzeích je plánováno investovat v letošním roce více než 15  milionů korun (mimo projekty a granty).

MODERNIZACE, OPRAVY A ÚDRŽBA EXPOZIČNÍCH A PROVOZNÍCH OBJEKTŮ HANÁCKÉHO MUZEA V PŘÍRODĚ

V roce 2025 je v plánu zhotovení repliky rozpadajících se dřevěných vrat za 1. špaletovou stodolou, oprava dřevěné branky v ohradní zdi za 3. špaletovou stodolou. Dále oprava omítek, výmalba chlévů a nátěr soklu Kameníčkova gruntu. V plánu je rovněž pokračování v sanaci dřevomorky ve stodole ze Skaličky a oprava hliněné ohradní zdi mezi dvorem a sadem Kameníčkova gruntu a také oprava stříšky kamenné ohradní zdi v sadu. V plánu je i přivedení elektřiny do 2., 3. a 4. špaletové stodoly. Elektrická energie by měla být přivedena kabelem CYKY 4x6 mm uloženým ve výkopu v hloubce 0,6 m. V souladu s předběžným projednáním tohoto záměru se zástupcem NPÚ a elektrikářem přímo na místě v HMP by měl být kabel do interiéru stodol protažen pod kamenným základem a měl by být ukončen podružným rozvaděčem ve skříňce umístěné u vnitřní strany stodoly. Celá akce proběhne v souladu se zamýšlenou instalací EPS a EZS v příštích letech – pravděpodobně v rámci čerpání podpory z tzv. norských grantů

Předpokládané náklady: 540 000,- Kč vč. DPH

 

OBNOVA A ÚDRŽBA EXPOZIČNÍCH OBJEKTŮ (Muzeum v přírodě Vysočina, průběžně)

V roce 2025 bude pokračovat výměna šindelové střešní krytiny na objektech v areálu Veselý Kopec. Jedná se o Mičkovu chalupu z Herálce a podstáj statku z Mokré Lhoty, kde je stávající šindel kvalitativně nejhorší. Dle střednědobého plánu obnovy a údržby bude pokračovat impregnace šindelových střech na objektech ovčín, usedlost z Lezníku, Gregorova dílna a kolářská dílna. Abychom návštěvníkům přiblížili co nejlépe proces výroby povidel ve mlýně, funkci chlebové pece a zároveň zvýšili požární bezpečnost, projde celkovou opravou otopný systém objektu. Ve varně povidel bude osazena replika měděného kotle (z celkového počtu tří), který je nezbytný pro ukázkovou výrobu. V objektu čp. 134 v PR Betlém dojde k výměně akumulačních kamen za úspornější deskové přímotopy a k úpravě nevyhovujícího osvětlení, v objektu čp. 466 bude vyměněn zastaralý a poruchový plynový kotel. Z důvodu výpadků proudu při hlavních aktivizačních programech s velkým množstvím připojených subjektů bude zvýšen příkon hlavního jističe v areálu Veselý Kopec. Standardně bude probíhat každoroční pravidelná údržba objektů i venkovního prostranství: konzervace truhlářských a tesařských konstrukcí, preventivní údržba konstrukcí proti dřevokaznému hmyzu, houbám a plísním, opravy spár roubení, bílení stěn a soklů, nátěry oken, dveří a zárubní, opravy oplocení, hrazení a značení prohlídkových tras.

Předpokládané náklady: 2,85 mil. Kč vč. DPH

 

PROJEKTOVÁ DOKUMENTACE – REKONSTRUKCE OBJEKTU WILSONOVA 834 NA DEPOZITÁŘ,

KONZERVÁTORSKOU DÍLNU A DALŠÍCH TECHNICKÉ A PROVOZNÍ ZÁZEMÍ MUZEA

Realizace: 2024–2025

V roce 2024 byla zhotovena projektová dokumentace pro stavební povolení k rekonstrukci objektu bývalého FÚ Hlinsko pro potřeby centrálního depozitáře a dalšího provozního zázemí MPV (konzervátorská dílna, výtvarný ateliér, badatelna, spisovna, fotoateliér, příruční archiv, zasedací místnost, zázemí pro práci kurátorů se sbírkou a parkování pro služební vozy).  Tato dokumentace byla předána SÚ Hlinsko s žádostí o vydání SP. V roce 2025 bude probíhat zhotovení dokumentace pro provádění stavby včetně dokumentace pro zadávací řízení na výběr zhotovitele. Termín pro předání Díla je stanoven nejpozději 20. 12. 2025. Realizací akce získá muzeum dokumentaci potřebnou k žádosti o financování výstavby depozitárních prostor pro uložení sbírkového fondu a nového technického zázemí pro odbornou činnost muzea.

Předpokládané náklady: 1, 90 mil. Kč vč. DPH (dokončení v roce 2025, dotace MK ČR)

 

TRANSFER ROUBENÉ STODOLY Z BORU U SKUTČE

Realizace: 2024– 03/2026

Rovněž realizace transferu roubené stodoly u objektu čp. 14 z Boru u Skutče do areálu Veselý Kopec byla zahájena v roce 2024. V roce 2025 bude dokončeno rozebírání objektu in situ a převoz dřevěných prvků do haly dodavatelské firmy, kde budou prováděny konzervační práce a zhotovení kopií již nepoužitelných dřevěných prvků dle schválené PD a následného podrobného zaměření a posouzení jednotlivých dřevěných konstrukcí. Zároveň budou v areálu Veselého Kopce probíhat práce spojené se zakládáním stavby, následně výstavba stodoly a terénní práce. V souladu s Registrací akce a rozhodnutím o dotaci bude dílo dokončeno nejpozději v březnu 2026.

Předpokládané náklady: 7 mil. Kč vč. DPH (dokončení v roce 2025, dotace MK ČR)

 

VÝMĚNA VENKOVNÍCH DVEŘÍ ČP. 350 V HLINSKU, VÝMĚNA DVEŘÍ VE VSTUPNÍM OBJEKTU

NA VK, VYBUDOVÁNÍ PŘÍSTAVKU PRO PARKOVÁNÍ TECHNIKY NA VK, VYBAVENÍPOKLADNY

VE VSTUPNÍM OBJEKTU VK

Venkovní dveře správní budovy čp. 350 v Hlinsku vzhledem ke stáří (30 let) a soudobému standardu

již nevyhovují. Proto budou nahrazeny dveřmi splňujícími lépe tepelné a bezpečnostní nároky.

K modernizaci je třeba přistoupit také ve vstupním objektu expozičního areálu Veselý Kopec, a to

v části pokladny. Jedná se o pořízení nového nábytku (uzavřená skříň, policová skříň, psací stůl se

zásuvkami, kancelářská židle a pracovní stůl s úložným prostorem pro výdej vstupenek). Rovněž

dojde k výměně čtyř kusů interiérových dveří z důvodu značného opotřebení a tepelné úspory

v pokladně a v provozním zázemí vstupního objektu. Vzhledem k odstranění původního přístavku

pro parkování techniky z důvodu výstavby bezbariérových toalet je třeba vybudovat nový přístavek

pro traktor a další techniku.

Předpokládané náklady: 540 000 Kč vč. DPH

 

OPRAVA A ÚDRŽBA EXPOZIČNÍCH A PROVOZNÍCH OBJEKTŮ MUZEA V PŘÍRODĚ ZUBRNICE

Budou zajištěny pravidelné opravy a údržbu expozičních objektů MPZ, včetně ošetření proti škůdcům, provedení oprav vymazávek a výmalby objektů dle harmonogramu. Objekt Zubrnice čp. 74 se dočká nových omítek a stodola tohoto objektu nových vrat, provozní objekt Zubrnice čp. 75  opravy soklu. U Domu z Loubí bude postavena zpevňovací zídka srázu mezi domem a stodolou. U objektu Zubrnice čp. 28 dojde k vystěhování objektu, přeložení střechy a vybudování zde přístřešku pro techniku. Nové střechy se dočká i nádraží v Zubrnicích – Týništi.

Předpokládané náklady: 2, 155 mil.  Kč vč. DPH

 

DOKONČENÍ TRANSFERU MLÝNA TÝNIŠTĚ ČP. 28 (MLÝN Z HOMOLE U PANNY)  (Muzeum v přírodě Zubrnice)

Realizace: 2024 – 03/2026

Dokončit transfer mlýna Týniště čp. 28 (mlýn z Homole u Panny) dle původní PD a SP.

Předpokládané náklady: 3,9 mil. Kč vč. DPH (dotace MK ČR)

 

TRANSFER STODOLY ZE ZADNÍ LHOTY U TĚCHLOVIC (Muzeum v přírodě Zubrnice)

V říjnu 2024 byl dokončen transfer stodoly ze Zadní Lhoty u Těchlovic. Ten probíhal v letech 2023 – 2024. Objekt je v roce 2025 zařazen do návštěvnického provozu/areál Historické vesnice.

Výjimečnost této stavby spočívá v použití dubového dřeva pro sloupy a spodní rám hrázděné konstrukce, oproti běžnému užití dřeva měkkého (jedle, smrku nebo borovice). Vědeckou metodou určování stáří dřeva bylo prokázáno, že použitý dub byl skácen mezi lety 1570 – 1571. Jedná se tak o nestarší datování dřevěné konstrukce v rámci muzea. Stodola byla vystavěna v areálu Domu z Loubí, který je koncipován jako edukační. Realizací repliky stodoly s využitím původních prvků se ze stavebního hlediska uzavřel dvůr do podoby tzv. trojstranného typu, který je pro tuto oblast i pro Zubrnice typický. V prostoru stodoly budou demonstrována řemesla související se zemědělskou tematikou. V přízemí interiéru byl osazen dřevěný sloupový žentour umožňující ukázkový provoz pohonu mlátičky obilí nebo jiného vybraného zemědělského stroje. V další části expozice bude umístěna lokomobila. Patro nabídne využití pro edukační programy, přednášky a prezentace probíhající ve spolupráci s externími subjekty, například výstavy starých odrůd ovoce.

Celkové náklady na transfer objektu: 10 387 000 Kč vč. DPH (dotace MK ČR)

 

REKONSTRUKCE OBJEKTU ŘÍHOVNY A ŠKOLY

Zpracování studie proveditelnosti a projektové dokumentace pro rekonstrukci objektu Říhovny a školy. Spolupracovat a poskytovat plnou součinnost zpracovateli Studie proveditelnosti a PD pro rekonstrukci objektů Zubrnice čp. 27 (Říhovna) a Zubrnice čp. 26 (škola).

Předpokládané náklady: 6,5 mil. Kč vč. DPH (dotace MK ČR)

 

ZPRACOVAT PROJEKTY K OBJEKTŮM PRO NUTNÉ INVESTICE, K VÝZNAMNÝM PROJEKTŮM TAKÉ STUDIE PROVEDITELNOSTI  (Muzeum v přírodě Zubrnice)

Realizace: 2024

Jedná se o projektové dokumentace k níže uvedeným objektům: parkoviště, II. etapa dům z Řehlovic, plocha před školou, přístřešku pro stavební techniku z Zubrnice čp. 28, studie a projekt dětského plácku, studie na Mlýnské údolí – vodní díla.

Předpokládané náklady: 0,9 mil. Kč vč. DPH

 

VÝSTAVBA NOVÉHO AREÁLU KOLIBISKA (Valašské muzeum v přírodě)

Realizace: 2025 – 11. 2026 včetně vybavení expozic

Pokračujeme ve výstavbě nového areálu Kolibiska.

Financování ve výši 78, 853 mil. Kč z dotací IROPu a MK ČR

Z těchto prostředků bude financováno:

  • vstupní objekt od rozhledny – Výhledna
  • komunikace v rámci areálu Kolibiska
  • dostavba objektů lidové architektury
    • obytná chalupa  z Komorní Lhotky
    • Panská salaš – pajta a koliba
    • Koliba z Radhoště
    •  

Financování  ve výši 26,6 mil. Kč z finančních prostředků MK ČR:

  • Kobka v kopce – stavební část – dokončení v letošním roce
  • Přístupová komunikace do areálu – Stužka – realizace 2025 – 2026

 

Financování ve výši cca 8,5 mil. Kč z rozpočtu Valašského muzea v přírodě

  • Těšínská polana – kurlok z Košařisk
  • Koliba z Čantoryje
  • Pletený chlév z Nedašovy Lhoty
  • hromadiska a kamenné studánky

 

REALIZOVACE PROJEKTU KOMPLETNÍ REKONSTRUKCE OBJEKTU FOJTSTVÉ V JASENNÉ VČETNĚ EXPOZZICE A JEJÍHO ZPŘÍSTUPNĚNÍ (Valašské muzeum v přírodě)

Realizace: 2025

V letošním roce bude dokončena celková rekonstrukce objektu Fojtství včetně výstavby zázemí pro návštěvníky i pro personál (vč. sociálního zázemí, pokladny a parkovací stání).

Stavební práce probíhají v letech 2024 a 2025 vč. přípravy expozice. V roce 2026 plánujeme slavnostní otevření.

Předpokládané náklady: 14 mil. Kč vč. DPH z dotací IROPU a MK ČR

 

REALIZACE STAVEBNÍCH ÚPRAV A MODERNIZACE/OPRAVY PROVOZNÍCH OBJEKTŮ (Valašské muzeum v přírodě)

Realizace: 2025

V letošním roce bude pokračováno v průběžné údržbě provozních objektů muzea – opravy fasád, výměny světel ve výstavních prostorách objektu Sušáku. Před sezonou dojde i k odbahnění rybníku v areálu Dřevěného městečka. Bude opravena zpevněná plocha mezi vstupním objektem Sušáku a Vozovnou (počátek prohlídky areálu Mlýnské doliny). V depozitáři ve Frenštátu pod Radhoštěm budou vyměněny žaluzie na oknech v budově A a vyměněn i boiler v této budově.

Náklady: 3, 215 mil. Kč vč. DPH

 

PRŮBĚŽNÁ OBNOVA A ÚDRŽBA PAMÁTKOVÝCH OBJEKTŮ MUZEA (Valašské muzeum v přírodě)

Realizace: 2025

I v letošním roce dojde k výměna, nátěrům šindelových krytin vybraných objektů muzea včetně nákupu materiálů.  Jedná se v letošním roce o tyto objekty: kuželna, Hospoda Na posledním groši, Kostel – sakristie, Mališova usedlost – Lužná, Nový Hrozenkov 536 – Adamec, Nový Hrozenkov 205 – Krystyník. V areálů Mlýnské doliny muzea bude u hamru vyměněna hřídel a u valchy dojde k výměně vodního kola. Budou probíhat i běžné věci v údržbě areálů a přípravě na sezonu.

Předpokládané náklady: 6  mil. Kč vč. DPH

 

REALIZACE STABILIZACE SKLÁDKY V TYLOVICÍCH (Valašské muzeum v přírodě)

Realizace: 2025

V roce 2020 byla zpracována projektová dokumentace „Stabilizace skládky v Tylovicích“. Projekt řeší zajištění svahu pomocí opěrné zdi, následné uzavření a rekultivaci skládky. Je navržena opěrná zeď pro zajištění skládky z gabionových košů ze svařovaných ocelových sítí, výška zdi je 5m, délka 22m. Bude realizováno zajištění svahu pomocí opěrné zdi, následné uzavření a rekultivaci skládky. Zeď pro zajištění skládky bude z gabionových košů ze svařovaných ocelových sítí. Zatěsnění skládky bude provedeno pomocí vyrovnávací vrstvy, na kterou bude položena izolační fólie. Během celého roku se bude provádět průběžný monitoring ekologické zátěže. V roce 2024 muzeum získalo dotaci z Operačního programu Životní prostředí a Ministerstva kultury. V roce 2025 je předpokládána realizace projektu stabilizace skládky s termín dokončení do 31.12. 2025.

Předpokládané náklady: 13 mil. Kč vč. DPH financováno z Operačního programu Životní prostředí a MKČR

 

ZVYŠOVAT KVALITU KOMUNIKACÍ V AREÁLECH MUZEA SE ZACHOVÁNÍ JEJICH PŮVODNÍHO CHARAKTERU

Průběžné opravy komunikací v areálech VMP, oprava komunikace od depozitních hal po bránu S8.

Předpokládané náklady: 100 000,- vč. DPH

 

VYBUDOVAT PARKOVIŠTĚ V AREÁLU JURKOVIČOVÝCH STAVEB NA PUSTEVNÁCH

Po získání nového územního plánu, bude zpracována projektová dokumentace parkoviště u Maměnky.

Předpokládané náklady: 200 000,- Kč vč. DPH

 

Ing. Petra Valíčková

pracovník vztahů k veřejnosti

Národní muzeum v přírodě, příspěvková organizace

Tel.: 571 757 143

Mob.: 778 112 577č

Národní muzeum v přírodě, příspěvková organizace, vzniklo  koncem roku 2018 a sdružuje čtyři muzea, dvě z nich jsou v Čechách a dvě na Moravě. Jejich poslání je dokumentovat, ochraňovat a uchovávat více než dvě stě let historie lidového stavitelství a přibližovat způsob života na venkově. Každé z nich odráží kulturu jiného regionu a je proto jedinečné.

 

Připravované akce