Hanácké muzeum v přírodě v Příkazích zahajuje sezónu. Nabídne výstavu, edukační program i krojovou poradnu

V květnu se brány Hanáckého muzea v přírodě v Příkazích na Olomoucku opět otevřou návštěvníkům. Letošní sezóna přinese nejen tradiční atmosféru hanácké vesnice, ale také několik oblíbených programů a zajímavost v podobě výstavy hanáckého lidového oděvu. Muzeum se navíc zapojí do celostátní akce Den muzeí.

Po celou sezónu muzeum nabídne pestrou škálu programů. Návštěvníci se mohou těšit na ukázky tradičního tesařského řemesla, žní i vánočních obyčejů. V závěru prázdnin pak především děti potěší oblíbený program Koniny, plný her, tvoření, zážitků a setkávání s tradiční lidovou kulturou na Hané. „Hanácké muzeum v přírodě se letos také zapojí do celostátní akce Den muzeí, která se koná v neděli 18. května. Moc se na to těšíme,“ uvedl Petr Vodešil, vedoucí muzea. Měsíc červen se zaměří na školní děti 1. stupně. Muzeum pro ně připravilo interaktivní vzdělávací program zaměřený na lidová řemesla a zvyky, který hravou formou přibližuje život na hanáckém venkově.

Za pomyslný vrchol letošní sezóny považuje Petr Vodešil výstavu nazvanou Hanácký lidový oděv aneb blaťácký kroj v proměnách času. „Výstava představí různé typy hanáckých lidových krojů – sváteční, pracovní, mužský, ženský i dětský – a jejich proměnu v 19. a 20. století na příkladu olomoucko-litovelské, tzv. blaťácké, varianty lidového oděvu," vysvětlil Petr Vodešil. Vernisáž výstavy se uskuteční 19. června v 17 hodin a pro veřejnost bude otevřena od následujícího dne až do konce září.

Protože téma hanáckého oděvu oslovuje návštěvníky napříč generacemi, nebude ani letos chybět oblíbená krojová poradna. V červenci, srpnu a září se v rámci programů uskuteční hned čtyři setkání s předními znalkyněmi Jarmilou Vítoslavskou a Bronislavou Millou. Ty návštěvníky zasvětí do tajů výroby, významu a symboliky hanáckých krojů.

Hanácké muzeum v přírodě v Příkazích bude v květnu otevřeno o víkendech a státních svátcích. Od června do září pak denně kromě pondělí, vždy od 10 do 17 hodin, v září od 10 do 16 hodin. Více informací o programu a vstupném najdete na webových stránkách muzea - www.nmvp.cz/prikazy.

Kontaktní osoba:

Petr Vodešil

Vedoucí Hanáckého muzea v přírodě

Email: petr.vodesil@nmvp.cz; telefon: 775 858 538

Sociální sítě: Facebook | Instagram

Areál Hanáckého muzea v přírodě je jedinečným dokladem hliněného lidového stavitelství z oblasti Hané. Muzeum se skládá ze tří špaletových stodol z první poloviny 19. století a jedné stodoly z roku 1987, na které navazuje zahrada s ovocnými stromy a kompletní hanácký statek s obytnou a hospodářskou částí z roku 1876. Na jaře 2022 byla otevřena raně  novověká roubená stodola ze Skaličky na Hranicku. Hanácké muzeum v přírodě je organizační složkou Národního muzea v přírodě se sídlem v Rožnově pod Radhoštěm.

 

Připravované akce