Hanácké muzeum v přírodě Příkazy nabídne bohatý celodenní program

Areál Kameníčkova gruntu a přilehlých stodol, které jsou součástí Hanáckého muzea v přírodě v Příkazech na Olomoucku, ožije v sobotu 17. června programem „Národní muzeum v přírodě vás zve“.

Ten je nejen představením domovských regionů jednotlivých složek Národního muzea v přírodě, ale i pestrosti a umu lidových řemeslníků a folkloru.

„Během dne návštěvníkům představí své dovednosti a umění více než 150 účinkujících a řemeslníků. Cílem programu je přítomným ukázat bohatství a rozmanitost nejen folkloru, ale  i zručnost řemeslníků čtyř vybraných regionů. Návštěvníci se mohou těšit jen namátkou na ukázku výroby krojových součástek či dřevěných hraček, zpracování lýka a slámy, máku a dalších surovin,“ uvedl Jindřich Ondruš, generální ředitel Národního muzea v přírodě.

 „Po celý den budou v uvedený čas probíhat komentované prohlídky obytné části statku, sadu i roubené stodoly ze Skaličky. Během odpoledne bude slavnostně zahájena výstava Zranitelné stavební dědictví.  Ta doplňuje v loňském roce transferovanou stodolu ze Skaličky a představí možnosti, jak se z těchto marginálií můžeme poučit i v současnosti. Pro malé i velké návštěvníky jsou připraveny ukázky řemesel (na dvě desítky), soutěže a hry pro děti, ochutnávka či prodej regionálních produktů,“ doplnil Petr Vodešil, vedoucí Hanáckého muzea v přírodě.

Program dne:

Areál je otevřen od 10.00 do 17.00

10.30                                                    slavnostní zahájení dne na hlavním podiu

10.00 – 16.45                                   program na hlavním podium i malé scéně za účasti 7 účinkujících souborů

Účinkující soubory:                     HSPT Klas, HMS Rovina, HM Litovel, FS Vysočan, ŽPS Karlovjanky, VS Sedmikvítek, SPS               Příkazy, Michal Müller

14.00                                                   vernisáž výstavy Zranitelné stavební dědictví

10.00 – 17.00                                   v areálu Kameníčkova gruntu se představí vybraní lidoví výrobci ze čtyř regionů; ukázky               řemesel, soutěže a hry; ochutnávky a prodej regionálních specialit

 

11.00; 16.15                      komentované prohlídky Vinklárkovy stodoly ze Skaličky

11.30; 13.30; 15.30        komentované prohlídky obytné části Kameníčkova gruntu

13.00; 15.00                      komentované prohlídky sadu

15.30                                    komentovaná prohlídka výstavy Zranitelné stavební dědictví

Zpracovala:

Ing. Petra Valíčková

pracovník vztahů k veřejnosti

Národní muzeum v přírodě, příspěvková organizace

Tel.: 571 757 143

Mob.: 778 112 577

Národní muzeum v přírodě, příspěvková organizace, vzniklo koncem roku 2018 a sdružuje čtyři muzea, dvě z nich jsou v Čechách a dvě na Moravě. Jejich poslání je dokumentovat, ochraňovat a uchovávat více než dvě stě let historie lidového stavitelství a přibližovat způsob života na venkově. Každé z nich odráží kulturu jiného regionu a je proto jedinečné.

 

 

Připravované akce