Dokumentace a záchrana náhrobků původního zubrnického německého hřbitova pokračuje

V minulých dnech se na půdě Muzea v přírodě Zubrnice uskutečnil zajímavý workcamp. Ve spolupráci s dobrovolnickým spolkem OMNIUM z.s. pokročila dokumentace a záchrana alespoň části náhrobků původního zubrnického německého hřbitova.

„Jedná se o významný počin. V minulém roce jsme oslovili spolek OMNIUM z. s., který vrací život zničeným, ohroženým nebo nevyužívaným památkám, které z různých důvodů stojí na okraji zájmu společnosti a jejichž zkáza byla započata většinou za minulého režimu. Spojujícím prvkem je pak jejich mimořádně zchátralý stav. Spolek OMNIUM se také dlouhodobě věnuje dokumentaci historických hřbitovů, a to je také důvod naší spolupráce“, uvedla Ivana Mikulecká, ředitelka Muzea v přírodě Zubrnice.

Starý zubrnický hřbitov byl v roce 1968 nemilosrdně zlikvidován a náhrobky byly svezeny do zbořeniště jednoho z mlýnů, který dnes leží na území Muzea v přírodě Zubrnice. V minulosti se několik z těchto náhrobků podařilo svépomocí ze skládky postupně převést a deponovat symbolicky kolem kostela, ale většina tam zůstala. Hřbitov nebyl malý, a tak se teprve dnes dostane, po téměř půl století díky dobrovolnické aktivitě spolku OMNIUM, dalším náhrobkům alespoň základní péče a především důstojnějšího umístění. Zároveň jsou dochované náhrobky vzácným zdrojem informací a dokumentace života českých Němců nejen v samotných Zubrnicích, ale i v blízkém okolí.

Více o spolku OMNIUM z. s. Život památkám na https://www.omniumos.cz/cz/

Portál s databází historických hřbitovů http://cimiterium.cz/hrbitovy/detail/5595-zubrnice

Muzeum v přírodě Zubrnice je pro návštěvníky otevřeno denně, s výjimkou pondělí, od 9.00 do 18.00.

 

Zpracovala:

Ing. Petra Valíčková

pracovník vztahů k veřejnosti

Národní muzeum v přírodě, příspěvková organizace

Tel.: 571 757 143

Mob.: 778 112 577

Připravované akce