Cyklus „Veselý Kopec patří dětem a jejich rodičům“ začíná prvními dílnami

Již na začátku června začíná pestrý program plný workshopů, dílniček a komentovaných prohlídek, který návštěvníkům do srpna každou středu a čtvrtek zpestří návštěvu Veselého Kopce.

Rozkvetlá dílna (5. -. 6. 6.)

Dílna pro malé i velké, ve které si můžete zkusit vyrobit kytku z papíru přesně takovou, jakou mají na svých kostýmech masopustní masky na Hlinecku.

Co se skrývalo v kredencích našich babiček? (12. – 13. 6. a 3. -4. 7.)

Pernice, sádlák, smetaník. Víte, co si pod těmito názvy představit? Pomoci vám může náš zábavný kvíz, při němž se dozvíte více o nádobí z keramiky, které používaly naše babičky a prababičky.

Od řetízku k parádě (19. – 20. 6.)

Dílnička pro malé i velké, při které se dozvíte o oblíbené textilní technice háčkování, budete mít možnost prohlédnout si výběr předmětů ze sbírek muzea a zájemci si budou moci na památku na Veselý Kopec uháčkovat vlastní náramek.

Bylo, nebylo (26. – 27. 6.)

Pověsti a pověrečné povídky vztahující se k Veselému Kopci a jeho okolí. Povídání začíná v 10.30 a 13.00 hodin.

Co se skrývalo v kredencích našich babiček? (3. – 4. 7.)

Pernice, sádlák, smetaník. Víte, co si pod těmito názvy představit? Pomoci vám může náš zábavný kvíz, při němž se dozvíte více o nádobí z keramiky, které používaly naše babičky a prababičky.

Plstění ovčí vlny (10. – 11. 7. a 31. 7. – 1. 8.)

Ukázky vlněných oděvů vyrobených různými textilními technikami. Dozvíte se nebo si připomenete, které podniky v naší oblasti vyráběly vlněné oblečení a doplňky. Na závěr si v naší rukodílně můžete uplstit jeden výrobek a odnést si ho domů.

Jak se dříve stavělo (17. – 18. 7.)

Dřevo, kámen, klína, selský rozum, šikovné ruce – a můžeme začít stavět. Poznejte, jak staří mistři (tesaři, šindeláři, doškaři) dovedně využívali materiál, který jim poskytovala okolní příroda, i to, jak s jednoduchými pomůckami dokázali postavit funkční a přitom krásné stavení.

Hrátky s papírem (24. – 25. 7.)

Umíte si poskládat vlaštovku, parník nebo třeba lapací kelímek? Přijďte se naučit nebo si třeba jenom připomenout, co všechno se dá vyrobit z papíru. Kdo si hraje, nezlobí…

Všude ovoce dost bude (7. – 8. 8. a 28. – 29. 8.)

Ovoce je důležitou a chutnou součástí jídelníčku odpradávna. Během naší komentované prohlídky se dozvíte, jak se lidé v minulosti snažili zajistit si úrodu ovoce, jak následně ovoce sušili či vařili, a čím si jídelníček můžete zpestřit i dnes. Komentovaná prohlídka začíná v 11.00, 12.30 a 14.00 hodin.

O obilném zrnku (14. – 15. 8.)

Víte, k čemu sloužily lopata vějačka, povříslovač a pohrabačky? Jaký je rozdíl mezi travními a obilními kosami? Během našeho workshopu představíme nejen předměty používané při zpracování obilí, ale můžete si také vyzkoušet třeba mlácení obilí cepy nebo vyrobit povříslo.

Keramika s Ateliérem Střípek (21. – 22. 8.)

V keramické dílničce na Veselém Kopci si Ateliér Střípek, který se výrobě keramiky věnuje už 20 let, připravil pro malé i velké návštěvníky modelování samotvrdnoucí keramickou hlínou. Výrobky si po krátkém zaschnutí budete moci odnést a udělat tak radost sobě či svým blízkým.

Areál Veselého Kopce je přístupný v tyto dny návštěvníkům denně, s výjimkou pondělí, od 9.00 do 17.00. Od května mohou návštěvníci, po předchozí objednávce, absolvovat nový prohlídkový okruh Len na Veselém Kopci, Každé úterý (květen – říjen) od 13.00 ve společnosti tkalce Josefa Fidlera. Konkrétní přehled otevírací doby naleznete na www.nmvp.cz.

 

Zpracovala:

Ing. Petra Valíčková

pracovník vztahů k veřejnosti

Národní muzeum v přírodě, příspěvková organizace

Tel.: 571 757 143

Mob.: 778 112 577

 

Národní muzeum v přírodě, příspěvková organizace, vzniklo koncem roku 2018 a sdružuje čtyři muzea, dvě z nich jsou v Čechách a dvě na Moravě. Jejich posláním je dokumentovat, ochraňovat a uchovávat více než dvě stě let historie lidového stavitelství a přibližovat způsob života na venkově. Každé z nich odráží kulturu jiného regionu a je proto jedinečné.

Připravované akce

Národní muzeum v přírodě

Úvodní stránka