Areál Veselý Kopec ožije již tuto sobotu tradičními řemesly

Již tuto sobotu 5. června se mohou návštěvníci Muzea v přírodě Vysočina – areálu Veselý Kopec – těšit na zajímavý program s ukázkou tradičních řemesel.

„Devatero řemesel aneb Od vlákna ke košili“ je celodenní program tentokrát zaměřený na ukázky tradičních textilních technik. S pomocí pozvaných řemeslníků představíme zpracování lnu a kopřivového vlákna, předení, plstění a barvení vlny, výrobu modrotisku, tkaní, síťování, vyšívání, pletení, bělení plátna, praní, mandlování a žehlení. Pro milovníky dámské i pánské módy je připravena zajímavá nabídka autorských oděvů inspirovaných tradicemi ve spojení se současnými trendy. Návštěvníci si budou moci vybrané výrobky řemeslníků taktéž zakoupit.

Areál muzea je otevřen pro návštěvníky denně, s výjimkou pondělí, od 9.00 do 17.00. Sobotní program bude probíhat od 9.00 do 16.00.

Při prohlídce areálu mohou návštěvníci zároveň zavítat na Statek z Mokré Lhoty, kde jsou pro ně od 1. června otevřeny dvě zajímavé sezónní výstavy. Výstava „Víte, že…“ přibližuje jedinečné jevy, které jsou zapsané na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Pardubického kraje. Jedná se například o výrobu žinylkových textilií, dýmek nebo chutných jabkanců, či zajímavé obyčeje stínání kohouta, vodění jidáše nebo věneček. Druhá výstava s názvem „Masopustní obchůzky z Hlinecka aneb Deset + 1 let světovým kulturním dědictvím je věnovaná významnému fenoménu Hlinecka, který byl před jedenácti lety zapsán na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva organizace UNESCO. Výstavy jsou přístupné během otevírací doby areálu v ceně vstupného.

 

Zpracovala:

Ing. Petra Valíčková

pracovník vztahů k veřejnosti

Národní muzeum v přírodě, příspěvková organizace

Tel.: 571 757 143

Mob.: 778 112 577

Národní muzeum v přírodě, příspěvková organizace, vzniklo v roce 2018 a sdružuje čtyři muzea, dvě z nich jsou v Čechách a dvě na Moravě. Jejich poslání je dokumentovat, ochraňovat a uchovávat více než dvě stě let historie lidového stavitelství a přibližovat způsob života na venkově. Každé z nich odráží kulturu jiného regionu a je proto jedinečné.

 

Připravované akce

Národní muzeum v přírodě

Úvodní stránka