Kameníčkův grunt

Adresa: Příkazy 54; 783 33 Příkazy

 

  • Přístupnost objektů

  • Vstup

Hanácké muzeum v přírodě v Příkazích se skládá z kompletního hanáckého statku s obytnou a hospodářskou částí (z roku 1876) včetně čtyř špaletových stodol a přenesené dřevěné stavby stodoly ze Skaličky. Okolí expozičních objektů tvoří zahrada s tradičními druhy ovocných stromů.

Vstup do areálu je přes domovní průjezd dlážděný přírodním kamenem (nerovný prostor, nepravidelné spárování dláždění). Prohlídka areálu včetně výkladu a přístupu do interiérů je zajištěna pouze s průvodcem, na základě platné vstupenky. Vstupenky lze zakoupit v části expozičního objektu Kameníčkova gruntu upravené pro zázemí pokladny - jednokřídlé plné dveře s otevíráním dovnitř (š. 80 cm, zámek FAB, prahy do 2 cm).

  • Interiér

Vnitřní expozice  hanáckého statku (Kameníčkova gruntu) přibližuje životní podmínky na konci 19. a začátku 20. století – místnosti (předsíň, kuchyň, světnice, světnička, síň, oficírská světnička a řemeslná dílna) mají prostorné vstupy (plné jednokřídlé dveře š 80 cm a víc) s výškou prahů v některých případech až 5 cm.

Hospodářské části (prádelna, maštal, chlév) dostupné venkovním přístupem po chodníku z betonové velkoplošné dlažby, vstupy plnými dřevěnými dveřmi š. 80 cm, otevírání dovnitř (typ zámků i klik přizpůsoben době začátku 20. století).

Součástí prohlídkového okruhu jsou i přilehlé zahrady se špaletovými stodolami – přístup přírodním travnatým terénem, bez zpevněné cesty. Vstup do expozic stodol prostorný, bez prahů.

  • Výtah

Výtah není k dispozici.

  • WC

V areálu je volně přístupná kabinka WC pro tělesně postižené (dveře označeny cedulkou).  WC je bez předsíňky, dveře do kabinky jsou jednokřídlé, prosklené, š. 80 cm, otevírají se mechanicky, ven z kabinky (zámek FAB).  Kabina (š 210 x h 160 cm) s automatickým režimem ovládání světel. WC mísa závěsného typu umístěna na L stěně  z pohledu  ode dveří,  výška  horní hrany sedátka 51 cm, vzdálenost od zdí dostatečná (40 cm P strana, 120 cm L nástupní strana) sklopné madlo pro nástup na L straně WC mísy, pevné madlo mezi WC mísou a zdí na P straně. Splachování na zdi za mísou. Zdravotní umyvadlo (š 65 cm, podjezd 80 cm), páková baterie, zásobník na papírové utěrky, bez zrcadla.

  • Parkování

​​​​​​​Parkování možno cca 50 m od vstupu (obecní parkoviště) bez vyhrazeného parkovacího stání pro TP,  případně  na krajnici příjezdové komunikace před HMP.

 

Mapováno 9/2022

Připravované akce

Aktuálně