80. výročí osvobození Československa
přednáška/čtení/diskuze
Muzeum v přírodě Zubrnice - Dům z Loubí
15:00-17:00 hod.
U příležitosti připomenutí 80. výročí osvobození Československa přivítáme Mgr. Tomáše Cidlinu – historika a kurátora nových dějin v českolipském muzeu a autora řady odborných publikací a výstavních projektů. Jeho stěžejním zájmem jsou česko-německé vztahy a novodobá historie Českolipska a jeho širší oblasti. V souvislosti s jeho aktuálním obsáhlým výstavním projektem NARATIV 1945 uvede Tomáš Cidlina do kontextu situaci ve zdejším regionu na konci války a přiblíží i jeho následující vývoj.
Součástí programu bude také čtení deníkových záznamů zubrnického faráře Johannese Zerwese, které popisují události v Zubrnicích od prvních dnů osvobozování až do Zerwesova vysídlení v srpnu 1946.
Akce se koná v rámci projektu českolipského muzea NARATIV 1945 – INREPRETACE / REINTERPRETACE / DEZINTERPRETACE, na kterém se naše muzeum také spolupodílelo.
Vstupné dobrovolné.