Probuzený poklad aneb výroba žinylkových textilií na Hlinecku

Výstava
20 Kč (společná s prohlídkou domu z Loubí)

Výstava, kterou muzeum pořádá ve spolupráci s Nositelem tradice lidových řemesel Josefem Fidlerem a módní návrhářkou Beatou Rajskou, se koná u příležitosti 5. výročí zápisu ruční výroby žinylkových tkanin na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky. Návštěvníci se seznámí nejen s tradiční technologií výroby této unikátní textilie, ale zároveň s jejím uplatněním v soudobé módě.

Jmenuji se žinylka a jsem dvojitě tkaná. Narodila jsem se ve Francii a koncem 19. století jsem se dostala až do Hlinska, kde se o mě začal starat Josef Lašek. Rozhodl se mě trošičku pozměnit a udělal ze mě opravdovou chlupatou housenku. V Čechách jsem slavila úspěch s šálami a plédy, s nástěnkami, potahy na polštářky a hlavně s koberci. Díky nim jsem se proslavila ve světě, znali mě od Sydney až po New York. Dostala jsem se i do Buckinghamského paláce. Oblíbily si mě také herečky Lída Baarová nebo Adina Mandlová. Po válce mě však začali stále více omezovat a začátkem 80. let jsem musela odejít na odpočinek. Přestali mě vyrábět.

Po více než třiceti letech získávám svou někdejší slávu zpět. Josef Fidler však se mnou musel začít od začátku, protože záznamy o mé ruční výrobě se nedochovaly. Navzdory tomu jsem od roku 2018 zapsaná na Seznam nemateriálních kulturních statků České republiky. Budu moc ráda, když se za mnou v hlineckém Betlémě v domku čp. 178 zastavíte.

Pokud byste chtěli vyslechnout celý můj příběh přímo od Josefa a vidět, jak vznikám, zajděte také do jeho Tkalcovny na Betlémě v domku čp. 361. Kdy? 1., 2., 5., 6. a 22. července vždy ve 14.00.


Vstupné:
1) pouze výstava Probuzený poklad aneb výroba žinylkových textilií na Hlinecku – 50 Kč/návštěvník
2) v rámci prohlídkového okruhu Řemeslnická obydlí – 130 Kč/dospělý, 110 Kč/senior nad 65 let, student 15–26 let, 70 Kč/žák 6–15 let

Garant výstavy:

Bc. Nikola Pospíšilová

vedoucí oddělení odborné činnosti, kurátorka

nikola.pospisilova@nmvp.cz
469 326 412

specializace: textil, řemesla

Plakát Probuzený poklad aneb výroba žinylkových textilií


Národní muzeum v přírodě

Úvodní stránka