Rozloučení s masopustem

Akce
20 Kč (společná s prohlídkou domu z Loubí)

V úterý 25. února se v Hlinsku již po osmé uskuteční Rozloučení s masopustem.

Skutečnost, že masopustní obchůzky z Hlinecka byly před deseti lety organizací UNESCO zapsány na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva, dala městu Hlinsku podnět ke konání akce nazvané Rozloučení s Masopustem přímo v ulicích města.

Letos již po osmé vyjde dopoledne průvod dětí v masopustních maskách, aby rozveselil obyvatele, včetně klientů Domova seniorů Drachtinka. Na cestě hlineckými ulicemi děti doprovodí veselá hudba dechové kapely Mrákotínka. Cílem barevného průvodu masek bude památková rezervace Betlém, kde dětský masopust vyvrcholí.

Rozloučení s Masopustem v Hlinsku však bude pokračovat odpoledne. Ve 14.00 hodin před radnicí požádají obyvatelé místní části Blatno převlečení do tradičních masopustních masek starostu o povolení k obchůzce. Následně se za veselého vyhrávání dechové kapely Hlinečanka rozverný průvod vydá na obchůzku mezi roubenky památkové rezervace Betlém. Zájemci se tak mohou potkat s tradičními maskami jako je například laufr, turek, slaměný a zúčastnit se závěrečného obyčeje porážení kobyly, které je plánováno na 15.30 hodin. Tím bude ukončeno letošní masopustní období.

Restaurace v areálu Betléma bude po celý den nabízet zabíjačkové speciality a koblihy. Další dobroty, neodmyslitelně spojené s masopustním obdobím, bude možné koupit i v několika stáncích. 

Národní muzeum v přírodě

Úvodní stránka