Pozvánka na víkendové akce 7.-8.9.2019

Muzea v přírodě spadající pod Národní muzeum v přírodě zvou o víkendu na zajímavé kulturní programy. Veselý Kopec v Muzeu v přírodě Vysočina bude patřit posvícení. Rožnovské muzeum zve na setkání valašských dechovek a tradiční Muzicírování se Soláněm.

Na Veselém Kopci u Hlinska se v sobotu 7. září od 10.00 do 16.00 koná program s příjemným názvem i obsahem Posvícení. „Ve všech roubených objektech to bude vonět přípravou tradičního posvícenského pečiva, někde budou moci návštěvníci i ochutnávat. Například ve statku z Mokré Lhoty zavoní chléb a placky z chlebového těsta upečené ve zdejší chlebové peci. Ve mlýně zase perník tlačený do dřevěných forem,“ pozvala na Posvícení ředitelka Muzea v přírodě Vysočina Ilona Vojancová. „K posvícení vždy patřila veselá muzika, tanec a zpěv, bude tomu tak i na Veselém Kopci. Postarají se o to folklorní soubor Formani ze Slatiňan a skupinka dudáků. Program doplní malý Posvícenský jarmark, jehož se zúčastní pozvaní lidoví výrobci nabízející především tradiční dobroty, ale také třeba vyšívané kuchařky, bylinky, formičky a další výrobky. Pro pobavení si budete moci vyzkoušet hru představující stínání kohouta, což byl obyčej provázející v minulosti posvícenské veselí,“ doplnila Ilona Vojancová. Speciální jídelníček s posvícenskými specialitami bude v sobotu 7.9. nabízet i Hospoda Na vejměnku v areálu muzea. Bližší informace naleznete zde.

Valašské muzeum v přírodě zve v sobotu 7.9. na setkání valašských dechových kapel. V programu nazvaném Hrála muzika se v areálu Dřevěné městečko od 14,00 hodin představí dechová hudba Valaška z Valašských Klobouk, dechová hudba Kotáranka z Lužné, dechová hudba Zubřanka ze Zubří a dechová hudba Záhořané z Prostřední Bečvy.  Plakát na akci naleznete zde.

V neděli 8.9.2019 se na Komorním amfiteátru Dřevěného městečka ve Valašském muzeu v přírodě koná tradiční koncert cimbálové muziky Soláň a jejího hosta. Tím bude letos cimbálová muzika Danaj ze Strážnice a také řada vynikajících pěveckých sólistů: Magdalena Múčková, Ludmila Vašková, Michaela Bařinová, Jan Gajda, Pavel Ptáček, Jan Zaviačič, Petr Galečka a Karel Petružela.

Plakát na akci zde.

Připravované akce

Národní muzea v přírodě

Úvodní stránka